Pomór świń coraz bliżej

Afrykański pomór świń wielkimi krokami zbliża się do powiatu włodawskiego. Po wykryciu kolejnych ognisk tej choroby w Janowie Podlaskim, w obszarze zagrożonym znalazła się gmina Hanna. Jeszcze w tym tygodniu pracownicy powiatowego inspektoratu weterynarii przeprowadzą tam spis wszystkich świń i gospodarstw. Padłe i odstrzelone dziki na terenie gminy muszą być też bezwzględnie przebadane na obecność wirusa.

Afrykański pomór świń to bardzo groźna, wysoce zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych oraz dzików. W przypadku jej wystąpienia śmiertelność w stadzie zwierząt może sięgnąć nawet 100%. Co ważne, ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem, więc choroba ta nie stwarza zagrożenia dla naszego zdrowia i życia. Pierwsze ogniska tej choroby w Polsce wykryto na Podlasiu, w okolicach Hajnówki. Ostatnie przypadki, te z sierpnia br., wystąpiły już o wiele bliżej nas, bo w gminie Janów Podlaski i Leśna Podlaska w powiecie bialskim. Właśnie dlatego rozszerzona została strefa ochronna, która na południu obejmuje swoim zasięgiem gminę Hanna w powiecie włodawskim.
W czwartek (18 sierpnia) w Starostwie Powiatowym we Włodawie odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na którym radzono, jak zatrzymać wirus. Obradom przewodniczył starosta włodawski Andrzej Romańczuk, a o rozprzestrzenianiu się choroby mówił powiatowy lekarz weterynarii we Włodawie Andrzej Puchala. Ustalono, że aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, hodowcy trzody chlewnej w swoich gospodarstwach powinni przede wszystkim wdrożyć wszystkie podstawowe zasady zabezpieczenia miejsc utrzymywania zwierząt. Nie karmić zwierząt paszą niewiadomego pochodzenia ani produktami (w tym resztkami, zlewkami) pochodzenia zwierzęcego. Muszą też stosować maty dezynfekcyjne, zabezpieczyć budynki przed dostępem dzikich zwierząt, ograniczyć dostęp osób postronnych do zwierząt, a w przypadku stwierdzenia w stadzie niepokojących objawów natychmiast zgłosić się do powiatowego lekarza weterynarii. – Jedynym skutecznym sposobem na powstrzymanie wirusa jest bezwzględne przestrzeganie tych zasad przez rolników – mówi Andrzej Puchala, powiatowy lekarz weterynarii we Włodawie. – W żadnym razie nie można kupować zwierząt nieoznakowanych i bez świadectwa zdrowia, bo właśnie nielegalny obrót jest głównym czynnikiem rozprzestrzeniania się wirusa. By to ograniczyć, działamy wspólnie z policją. Przeprowadziliśmy już jedną akcję na targowisku w Urszulinie, ale zanim funkcjonariusze przybyli na miejsce, nielegalni handlarze zdążyli się zwinąć i odjechać. Uczulam wszystkich rolników, by nie kupowali zwierząt za bezcen. Gdy ASF wystąpi w gospodarstwie, to hodowca, który nie będzie potrafił udowodnić pochodzenia zwierząt, nie będzie mógł liczyć na odszkodowanie za ubój i utylizację zwierząt – zastrzega Puchala. (bm)

Czasowy zakaz organizowania targów zwierząt

Wojewoda lubelski 19 sierpnia 2016 r. wydał rozporządzenie w sprawie czasowego zakazu organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt z udziałem świń na części powiatu włodawskiego i części powiatu bialskiego.
Ma to związek z wystąpieniem na terenie województwa lubelskiego ogniska afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie utrzymującym świnie i zagrożeniem dalszego szerzenia się choroby zakaźnej.
Zakaz dotyczy obszarów gminy Hanna w powiecie włodawskim oraz gmin w powiecie bialskim: Konstantynów, Janów Podlaski, Leśna Podlaska, Rokitno, Biała Podlaska, Zalesie, Terespol, miasto Terespol, Piszczac, Kodeń, Tuczna, Sławatycze i Sosnówka, a także miasta na prawach powiatu Biała Podlaska.
Rozporządzenie wydane zostało na podstawie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz w związku z Decyzją Wykonawczą Komisji (UE) w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich, w odniesieniu do wpisów dotyczących Łotwy i Polski.