Pomóżmy Magdzie!

Nie może pobawić się ze swoimi dziećmi. Z trudem przychodzi jej nawet rozmowa z nimi. 4-letniej Xenii i 6-letniemu Leonowi mamę zabiera SLA, czyli stwardnienie zanikowe boczne.

SLA to rzadka i bezlitosna choroba. Polega na stopniowym zaniku wszystkich mięśni. Objawy zazwyczaj postępują bardzo szybko. Chory odczuwa niedowład dłoni, osłabienie mięśni, nie może chodzić, poruszać rękoma, utrzymać głowy, a nawet mówić czy przeżuwać. Aż w końcu dusi się, bo dochodzi do zaniku mięśni międzyżebrowych i przepony, a więc tych, które odpowiadają za oddychanie.

Wstrząsająca diagnoza

Był rok 2012. Magda Nadolska miała wtedy 32 lata. Była szczęśliwą i spełnioną kobietą. Urodziła drugie dziecko. Niespełna tydzień po porodzie zaczęła się źle czuć. Miała trudności z chodzeniem, mówieniem, poruszaniem rąk. Zaczęła jeździć od lekarza do lekarza. Od szpitala, do szpitala. Aż w końcu, dwa lata później, usłyszała ostateczną, wstrząsającą diagnozę – to stwardnienie zanikowe boczne.
Od tego czasu choroba wyniszczała jej organizm. Nie pomógł ani trzykrotny przeszczep komórek macierzystych, ani żadne inne leczenie.
– Jest z nią coraz gorzej. Z trudem mówi, ma problemy z przełykaniem – z bólem przyznaje Tomasz Borodej, brat Magdy. Nie kryje wzruszenia, gdy opowiada o tym, jak ciężko się pogodzić z chorobą bliskiej osoby. – Ciężko w ogóle mówić o pogodzeniu się. Zadawaliśmy sobie wiele razy pytanie, dlaczego to właśnie ona… Przecież to taka wspaniała osoba. Zawsze pomocna, zawsze radosna…

Potrzebna pomoc

Magda korzystała dotychczas z bardzo drogiej, domowej rehabilitacji, która jednak nie przynosiła oczekiwanych efektów. Teraz jednak pojawiła się dla niej szansa. Amerykańska firma farmaceutyczna dysponuje doświadczalnym lekiem, który może jej pomóc. Jego cena jest jednak zbyt wysoka dla rodziny Magdy. Koszt jednej kuracji wynosi blisko 400 tys. zł. A konieczne są cztery. Do tego dochodzą jeszcze koszty pobytu w Stanach.
Już kilka tygodni temu, na naszych łamach umieściliśmy fragment listu, który Magda napisała do Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Potrzebujących „Przytulisko” w Chełmie. – Proszę o pomoc w umożliwieniu mi dalszego leczenia. Jest to dla mnie jedyna możliwość uratowania życia. Moje dzieci mają 6 i 4 latka. Pragnę wyzdrowieć, żyć dla nich i cieszyć się widząc jak dorastają. Błagam o pomoc – apelowała kobieta.
Przypominamy, że każdy, kto chciałby pomóc Magdzie, może przesłać dowolną kwotę na rachunek Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Potrzebujących „Przytulisko” w Chełmie: konto bankowe o numerze 28 2030 0045 1110 0000 0277 8360. W tytule przelewu należy wpisać: „Dla Magdy”.

Zagrają dla Magdy

Na rzecz Magdy odbędzie się także charytatywny koncert. Jego organizacją zajął się jej brat. – Kiedy wieść o tym, że Magda choruje na SLA, dotarła do szerszego grona, zacząłem otrzymywać mnóstwo telefonów w tej sprawie. Znajomi pytali jak można pomóc. A ponieważ ja i Magda mamy wielu znajomych muzyków, to padł pomysł na zorganizowanie koncertu – mówi Tomasz Borodej. – Wstępnie możemy powiedzieć, że odbędzie się on 24 listopada w hotelu Kozak. Na scenie pojawią się m. in. zespoły Modem, Stratosfera, Rico, Aveiro i Bimber Boys. A oprócz klasycznej zbiórki, przeprowadzimy także licytacje, które poprowadzi Tomasz Moskal. Wiemy już na pewno, że wylicytować będzie można m.in. atrakcje ślubne od firmy Just Married, sesję fotograficzną od firmy Ogrodnik Foto-Studio, czy też przejazd zabytkowym autem od firmy Auto Części Best Tomasz Frej. Firma Just Married zapewni także inne atrakcje, m.in. fontannę z czekoladą.
A to jeszcze nie koniec. Wiemy, że szykuje się jeszcze jedno wydarzenie, z którego dochód przeznaczony ma być na leczenie Magdy. A jego organizacją ma zająć się wicemarszałek województwa lubelskiego – Krzysztof Grabczuk, który Magdę zna od lat. Była jego asystentką w latach, kiedy pełnił funkcję prezydenta Chełma.
– Mam stały kontakt z jej rodziną i wiem, w jakim stanie znajduje się Magda. Potrzebuje pilnej pomocy. Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planem, już niebawem przygotujemy na jej rzecz wielkie muzyczne wydarzenie w Chełmie – uchyla rąbka tajemnicy wicemarszałek. (mg)