Ponad pięć milionów na drogi

Blisko 5,5 mln zł – tyle pieniędzy z Rządowego Programu Polski Ład dostanie gmina Krasnystaw, która zrealizuje jeden projekt dotyczący przebudowy dwóch dróg. Samorząd nie otrzymał natomiast wsparcia na wymianę oświetlenia ulicznego.

– Złożyliśmy dwa projekty do Rządowego Programu Polski Ład i na jeden dostaliśmy dofinansowanie – mówi Krzysztof Gałan, sekretarz gminy Krasnystaw.

Gmina otrzymała wsparcie na przebudowę i rozbudowę układu komunikacyjnego dróg gminnych z Niemienic do Kolonii Niemienice i z Krasnegostawu do Jaślikowa. – Oba zadania wykonamy metodą zaprojektuj i wybuduj, dlatego jest to wieloletnie przedsięwięcie, które ukończymy w 2023 roku – mówi K. Gałan.

Gmina otrzymała wsparcie w wysokości 5 487 200 zł. – Czyli aż 95 procent wszystkich kosztów inwestycji, tak więc dofinansowanie jest bardzo atrakcyjne – mówi K. Gałan. – Biorąc pod uwagę galopujące ceny materiałów budowlanych, kosztów pracy, obawiamy się jednak, czy ta kwota w pełni wystarczy na dokumentację techniczną i realizacją inwestycji.

Gmina Krasnystaw ubiegała się też o dofinansowanie do kompleksowej modernizacji oświetlenia ulicznego. – Liczyliśmy, że gdy dostaniemy wsparcie, wymienimy wszystkie lampy przy drogach na terenie całej gminy na ledowe, oszczędne – mówi sekretarz Gałan. – Tym bardziej, że koszty energii drastycznie rosną.

Znam samorządy, które są właśnie po przetargach i za energię od nowego roku zapłacą o 60 procent więcej niż obecnie. Całe szczęście, że nasza gmina ma jeszcze umowę z Zakładem Energetycznym ważną do końca 2022 roku – dodaje. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here