Poparcie starosty nie pomogło

W Dubience, Kamieniu i Rejowcu Fabrycznym przegrali kandydaci, których przed drugą turą popierał Piotr Deniszczuk, starosta chełmski. W wyborczej dogrywce zyskała tylko Zdzisława Deniszczuk, która dzięki poparciu PiS została wójtem Wierzbicy.

Pierwsza tura wyborów na wójtów nie przyniosła wielu zaskoczeń. Chyba tylko za wyjątkiem przegranej Wiesława Radzięciaka, który pożegnał się ze stanowiskiem wójta Leśniowic. W pozostałych samorządach głosowania potoczyły się raczej przewidywalnie. Wójtowie Edyta Niezgoda i Zdzisław Krupa oraz burmistrzowie Tadeusz Górski i Hieronim Zonik nie mieli konkurencji. W pierwszej turze pewnie wygrali Dariusz Ćwir, Kazimierz Smal, Wojciech Sawa, Henryk Maruszewski, Wiesław Kociuba i Henryk Gołębiowski. Ciekawe potoczyły się dogrywki w Wierzbicy, Kamieniu, Dubience i mieście Rejowcu Fabrycznym.

Trójka kandydatów na wójta Wierzbicy w pierwszej turze szła niemal „łeb w łeb”. Podobnie jak cztery lata temu najwięcej głosów (885) zdobył Bogusław Żelechowski. Tuż za nim była startująca na wójta po raz piąty Bożena Deniszczuk z PSL (857) a 669 głosów zebrał Marek Kaczmarski z PiS. W drugiej turze Kaczmarski poparł B. Deniszczuk i apelował do mieszkańców o oddanie na nią swoich głosów.

I to poparcie najwyraźniej pomogło. W dogrywce Deniszczuk otrzymała aż 1322 głosy a Żelechowski – 1092. W zamian za to poparcie i koalicję PSL z PiS w powiecie chełmskim starosta i mąż B. Deniszczuk miał wesprzeć kandadatów PiS, którzy weszli do drugiej tury w Kamieniu i Rejowcu Fabrycznym. Podczas spotkań, z których nagrania publikowano w internecie starosta zachęcał do oddania głosów na kandaytów PiS i zapewniał, że dają oni gwarancję dobrej współpracy z powiatem.

Ale poparcie Piotra Deniszczuka dla Marka Neckiera i Marka Parady nie pomogło. W Kamieniu Neckier dostał 871 głosów a Dariusz Stocki – 1052. W Rejowcu Fabrycznym urzędujący burmistrz Stanisław Bodys wygrał o włos, zdobywając 960 głosów, zaledwie 20 więcej niż M. Parada.

Słowa wsparcia starosty nie pomogły też jego partyjnemu koledze, Waldemarowi Domańskiemu w Dubience (495 głosów), który przegrał z Krystyną Deniusz-Rosiak (661).

Czy w tej sytuacji współpraca powiatu z gminami jest wykluczona? – Nie będę ukrywał, że do tej pory współpraca z burmistrzem Bodysem nie należała do najlepszych, ale w pozostałych gminach sprawa jest otwarta – mówi Deniszczuk. – Nikogo nie będziemy omijać z inwestycjami, tym bardziej jeśli gminy będą chciały partycypować w kosztach, jak było do tej pory. (bf)