Popisowe dania pań z całego powiatu

Poperczyn w gminie Żółkiewka był gospodarzem festiwalu „Smaki Jesieni”, na których popisowe dania prezentowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z całego powiatu krasnostawskiego.

Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krasnystaw Plus”, wójt gminy Żółkiewka oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Olchowieckiej. W trakcie imprezy odbył się konkurs „Smaki jesieni – produkty z owoców jesieni”, w którym panie z KGW z terenu całego powiatu ze swoimi produktami rywalizowały w dwóch kategoriach: „Ciasto” oraz „Smakowity napitek” z wykorzystaniem owoców jesieni.

Najlepszym napitkiem okazała się „gorąca róża” przygotowana przez Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Fajsławicach. Drugą nagrodę zdobyły gospodynie z Chłaniowa w gminie Żółkiewka, a trzecie KGW Romanów z gminy Izbica. Wyróżnienia otrzymali przedstawiciele miasta Krasnystaw oraz gmin: Rudnik, Krasnystaw Kraśniczyn, Łopiennik Górny i Gorzków. W kat. ciast zwyciężyło KGW „Łopianki” w Łopienniku Górnym, drugie miejsce przypadło KGW Dąbie (gmina Żółkiewka), a trzecie KGW „Górzani” z Przedmieścia Góry w Krasnymstawie.

Wyróżnienia powędrowały do reprezentantów gmin: Rudnik, Gorzków, Kraśniczyn, Krasnystaw Izbica i Łopiennik Górny. W trakcie Festiwalu odbyła się degustacja regionalnych potraw i produktów przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich powiatu krasnostawskiego.

Anna Podgórska, dyrektor Ośrodka Kultury Samorządowej w Żółkiewce otrzymała od Doroty Sawy – prezes LGD „Krasnystaw Plus” podziękowania za współpracę i zaangażowanie w organizację wydarzenia. Imprezę uświetnił występ Kapeli Wujka Romana z Ośrodka Kultury Samorządowej w Żółkiewce i „Uroczysko” z Krasnegostawu. (k)