Popływamy za 25 milionów

Już w przyszłorocznym budżecie pojawią się pieniądze na budowę kompleksu wodnego: krytej pływalni i basenów otwartych. Cała inwestycja została wstępnie wyceniona na 25 mln zł i ma zostać wykonana w ciągu dwóch lat.
W miniony czwartek w świdnickim ratuszu odbyło się spotkanie z projektantami kompleksu basenów przy ul. Fabrycznej. Architekci przedstawili wstępne koncepcje zarówno krytej pływalni, jak i otwartych basenów.
– W przypadku basenu zamkniętego projektanci „wstrzelili się” w nasze oczekiwania, dlatego ich koncepcja w tym względzie została zaakceptowana – mówi Michał Piotrowicz, zastępca burmistrza Świdnika. – Natomiast wokół tego, jak zbudować otwarte baseny, dyskusja trwa nadal, bo próbujemy pogodzić ze sobą kilka kwestii.
Przedstawiciele ratusza zastanawiają się nad dwiema koncepcjami. Jedna z nich zakłada budowę zewnętrznej pływalni o wymiarach 25 na 20 metrów o regularnym kształcie. – Takie rozwiązanie umożliwiłoby również treningi na tym obiekcie sekcji pływackiej – mówi Michał Piotrowicz. – Oczywiście ta koncepcja przewiduje również drobne urządzenia rekreacyjne.

Drugi pomysł wyklucza regularne treningi pływaków, ale zakłada więcej atrakcji dla mieszkańców, którzy będą chcieli wypocząć tu w sezonie letnim. – W tym przypadku zrezygnowalibyśmy z basenu o regularnym kształcie na rzecz większej liczby urządzeń rekreacyjnych dla młodszych i starszych mieszkańców – mówi Michał Piotrowicz.
Dwie koncepcje mają zostać skonsultowane z klubami sportowymi i z mieszkańcami. Po wyborze jednego z nich architekci rozpoczną przygotowywanie projektu. – W tej chwili stare obiekty są już wyburzone i projektanci bez przeszkód mogą przystąpić do prac nad dokumentacją. Zakładamy, że będziemy ją mieć w marcu przyszłego roku. Wówczas od razu będziemy mogli ogłaszać przetarg na budowę kompleksu basenów – tłumaczy zastępca burmistrza.

Przedstawiciele ratusza zaproponują radnym wpisanie do przyszłorocznego budżetu pieniędzy na rozpoczęcie budowy. W tej chwili wszystko wskazuje na to, że kompleks pływacki będzie finansowany ze środków własnych miasta.
– Koszt budowy basenu zamkniętego i pływalni otwartych został wyceniony na ok. 25 mln zł. Będziemy chcieli tę inwestycję zrealizować w cyklu dwuletnim. Zaczynamy w przyszłym roku, obiekty będziemy oddawać rok później, czyli w 2018 – mówi Michał Piotrowicz.
Równocześnie z budową maja trwać również prace przy kortach tenisowych. Przetarg na ich wykonanie ma zostać ogłoszony jeszcze w październiku. Wykonawca pierwsze roboty ma rozpocząć w tym roku, natomiast większość zaplanowanych prac wykona w przyszłym. Na przebudowę tych obiektów urzędnikom udało się uzyskać dofinansowanie z budżetu państwa.
Również w tym roku przedstawiciele ratusza planują po raz drugi ogłosić przetarg na budowę hali sportowej. W przypadku pierwszego postępowania nie udało się znaleźć wykonawcy tej inwestycji. (kal)