Poprawią życie przy torach

Wiecestarosta Waldemar Białowąs oraz Jarosław Drozd, naczelnik Wydziału Infrastruktury Drogowej w Starostwie Powiatowym w Świdniku zapowiadają posadzenie przy torach szpaleru drzew, który wygłuszy odgłosy przejeżdżających pociągów

Hałas przejeżdżających pociągów i głośne komunikaty nadawane z megafonów uprzykrzają życie mieszkańcom bloków i domów sąsiadujących z dworcem Świdnik-Wschód. Pomysł na ulżenie ludziom ma świdnickie starostwo powiatowe.


– Każdego dnia przejeżdża tędy kilkadziesiąt pociągów w stronę Lublina i w stronę Chełma. Ten hałas jest naprawdę uciążliwy – mówią mieszkańcy ul. gen. Maczka i sąsiadującej Witosa.

Oprócz pociągów kłopotliwe są głośne komunikaty nadawane z dworcowych megafonów, które słychać w pobliskich mieszkaniach. Pomóc mieszkańcom chce starostwo powiatowe.

– Już jakiś czas temu jeden z mieszkańców zwrócił się do mnie w tej sprawie. Spotkałem się również z przedstawicielem Wspólnoty Mieszkaniowej z tamtego osiedla. Analizowaliśmy, co jako powiat możemy w tej sprawie zrobić. Powstał pomysł, aby stworzyć tam ekran.

Nie chodzi jednak o zwykły ekrany dźwiękochłonny, które szpecą krajobraz. Dlatego zdecydowaliśmy, żeby stworzyć barierę z drzew. Zieleń odbija i rozprasza fale dźwiękowe, a do tego dobrze wpływa na jakość powietrza. Im grupa roślin wyższa i szersza, tym bardziej skuteczna – tłumaczy wicestarosta Waldemar Białowąs.

W ochronie przed hałasem najlepiej sprawdzają się gatunki o liściach pokrytych małymi włoskami: jarząb, topola biała czy rokitnik pospolity, których zaletą jest również szybki przyrost. Skuteczne są także lipy, klony, dąb i kasztanowiec. Drzewa mogłyby zostać posadzone jeszcze tej jesieni. Procedura już ruszyła. Zarząd Powiatu czeka na odpowiedni wniosek z Wydziału Infrastruktury Drogowej.

Jak dodaje Białowąs na hałas skarżą się także mieszkańcy innych części miasta. Odgłosy przejeżdżających ciężarówki przeszkadzają mieszkańcom ul. Pileckiego. Głośno bywa także na Dworcowej, gdzie swój przystanek mają składy towarowe.

– Ruch transportowy jest coraz większy co niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Sposobem na poprawę sytuacji jest ochrona ludzi przed hałasem i spalinami. Na os. Wschód już rozpoczęliśmy procedury, by zapewnić mieszkańcom ochronę – dodaje wicestarosta. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here