Poproś swojego lekarza o e-receptę

Ile razy nie mogłeś wykupić leków, bo farmaceuta nie był w stanie odczytać nazwy przepisanego leku? A ile godzin zmarnowałeś czekając w kolejce do lekarza, tylko po to, by dał Ci receptę na kontynuowanie leczenia? Teraz jest inaczej. Już dziś możesz poprosić lekarza o elektroniczną receptę, która ułatwi Ci życie.

W całej Polsce lekarze szkolą się do wystawiania e-recepty. Część z niej już korzysta,
inni z przyzwyczajenia wolą tradycyjne recepty papierowe, które jednak nie są tak wygodne i bezpieczne jak elektroniczne.

E-recepta oszczędza czas lekarza i pacjenta oraz eliminuje błędy i sytuacje, w których np. farmaceuta nie może odczytać poprawnie nazwy leku. Ułatwia życie także pacjentom mogą oni wykupić leki w różnych aptekach i w różnym czasie, nie tracąc przy tym refundacji. E-receptę doceniają szczególnie osoby przewlekle chore, dla których jest ona dużym ułatwieniem. Pozwala kontynuować leczenie bez kolejnej wizyty w gabinecie. Jeżeli pacjent zaloguje się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na pacjent.gov.pl, może także sprawdzić, jak stosować przepisane leki.

E-recepta ułatwi Ci życie

E-recepta to elektroniczny odpowiednik papierowej recepty. Od 2020 roku będzie obowiązkowa dla wszystkich, tak samo jak obecnie elektroniczne zwolnienie lekarskie. Podstawowa różnica między starą a nową jest taka, że zamiast tradycyjnej recepty, dostaniemy jedynie wydruk informacyjny albo receptę otrzymamy sms-em lub e-mailem.

– E-recepta, szczególnie teraz w okresie wakacyjnym, jest wygodnym i nowoczesnym rozwiązaniem. Mogę jechać na urlop bez obaw, że zapomnę zabrać ze sobą papierową receptę i jeżeli zajdzie taka potrzeba, nie będę mogła wykupić leków. E-receptę mam zawsze przy sobie – mówi Jagoda Konarska, mieszkanka Lublina.

Jak to wygląda w praktyce?

Lekarz wypisuje leki. Następnie daje nam wydruk informacyjny albo e-mailem lub/i SMS-em otrzymujemy 4-cyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL podajemy w aptece. Na tej podstawie farmaceuta wydaje nam leki.

Jeżeli na e-recepcie zapisanych jest kilka leków, a w aptece dostępny jest tylko jeden z nich, możemy go kupić od razu, a pozostałe gdzie indziej. Sprawdziliśmy. Nie trzeba już szukać apteki, w której wszystkie lekarstwa będą dostępne w tym samym czasie.

System działa od początku roku w każdej aptece w naszym regionie i coraz więcej lekarzy zaczyna z niego już korzystać.

– Dla mnie to przyszłość – mówi pani Patrycja, pracownik lubelskiej apteki. – Wprowadzenie e-recepty to nadzieja na wyeliminowanie m. in. błędów formalnych, tak aby ani pacjent ani farmaceuta nie musieli się martwić o realizację recepty z powodu niewyraźnego pisma lekarza czy też błędnych danych lub braku pieczątki.

Twoje zdrowie w jednym miejscu

Ministerstwo Zdrowia cyfryzuje system stopniowo w całej Polsce. Każdy pacjent, oprócz możliwości otrzymania e-recepty, e-skierowania czy e-zwolnienia, może również korzystać z Internetowego Konta Pacjenta bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia, którą można porównać do „cyfrowej karty pacjenta”. Szybko i bezpiecznie znajdziemy w niej informacje o leczeniu: swoim, swoich dzieci lub osoby, która nas do tego upoważniła.

Na IKP sprawdzimy otrzymane e-recepty, e-skierowania i związane z nimi terminy zaplanowanych konsultacji, zabiegów lub pobytów w szpitalu i uzdrowisku, a także historię wizyt od 2008 r., za które zapłacił NFZ.

Konto możemy udostępnić także lekarzowi oraz farmaceucie, by mogli się zapoznać z przebiegiem naszego dotychczasowego leczenia oraz przyjmowanymi lekami. Pozwoli to uniknąć przepisywania preparatów medycznych wchodzących w niepożądane reakcje.

Wejdź na swoje konto pacjenta

Do Internetowego Konta Pacjenta mamy wygodny wgląd z każdego miejsca na świecie wystarczy komputer lub telefon komórkowy z dostępem do internetu. Konto dostępne jest na stronie pacjent.gov.pl, po zalogowaniu się za pomocą profilu zaufanego. Aby otrzymywać e-recepty i e-skierowania SMS-em i/lub e-mailem, konieczne jest ustawienie powiadomień w zakładce „moje konto”.

Nie masz profilu zaufanego? Już teraz załóż go bezpłatnie.

Przez internet

  1. Zaloguj się na swoje konto bankowe
  2. Odszukaj opcję założenia profilu zaufanego
  3. Bank potwierdzi Twoją tożsamość i gotowe!

W urzędzie

  1. Zarejestruj się na stronie pz.gov.pl
  2. Do 14 dni potwierdź rejestrację w jednym z punktów oznaczonym znakiem PZ (np. w urzędzie skarbowym lub oddziale NFZ)

Listę dostępnych banków oraz punktów potwierdzających znajdziesz na pz.gov.pl.


 

Środki z UE będą dobrze wydane tylko wtedy, kiedy Polacy będą mogli przekonać się o efektach finansowanych z nich inwestycji. Jednym z przykładów zmian, które dzieją się najbliżej obywatela, jest wdrażanie rozwiązań e-zdrowia. Od 1 stycznia kolejni lekarze zaczynają wystawiać e-recepty, które można już zrealizować w każdej aptece. Dzięki nowej technologii zamiast na papierze, można je otrzymać na swój telefon komórkowy. Ponadto, tysiące pacjentów uzyskało dostęp do danych na temat zdrowia swojego i członków swoich rodzin, wykorzystując IKP. Lepszy obieg informacji pomiędzy pacjentem, lekarzem a farmaceutą, to lepsza jakość leczenia i możliwość skorzystania z porady lekarskiej także bez konieczności wizyty w gabinecie.

Artur Soboń
wiceminister inwestycji i rozwoju

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here