Porozumienie na stole

Coraz bliżej do porozumienia między G9 a Bezpartyjną Akcją Samorząd 2018 w powiecie chełmskim. Podobno umowa koalicyjna leży na stole i czeka na podpisy. Wspólnie zagrożą rządzącemu powiatem PSL?

Grupa G9, którą tworzyli wójtowie chełmskich gmin, była do tej pory jedyną przeciwwagą dla PSL w powiecie chełmskim. W koalicji z PSL, który cztery lata temu odzyskał władzę w powiecie, G9 osłabiło się i podzieliło. Część osób, które tworzyły grupę zawiązały w tym roku Bezpartyjną Akcję Samorząd 2018 z myślą o wystawieniu kandydatów do rady powiatu w najbliższych wyborach. Ale zamiast zagrozić mocnemu PSL, nowe stowarzyszenie konkurowałoby z dawnymi kolegami z G9.

I liderzy obu ugrupowań chyba zdali sobie z tego sprawę. Rozmowy o wspólnym starcie trwały od kilku tygodni. A ostatnio pojawiły się konkrety w postaci umowy koalicyjnej. Dokument jest już gotowy i czeka na podpisy i dogranie ostatnich szczegółów. Czy tak skrojona koalicja jest w stanie zagrozić PSL rządzonemu przez Piotra Deniszczuka? Łatwo nie będzie, bo argumentów za tym, że obecny układ w powiecie dobrze się sprawdza, Deniszczukowi nie brakuje. Inwestycje drogowe, które udało się zrealizować staroście przez tę kadencję, mogą budzić zazdrość nie tylko obecnego – jeszcze – koalicjanta z G9, ale i włodarzy sąsiednich powiatów. (bf)