Poseł i wicepremier o Górce

Poseł Beata Mazurek i wicepremier Piotr Gliński spotkali się w Warszawie ze Stanisławem Gołubem, chełmskim archeologiem. Rozmowa dotyczyła możliwości pozyskania dotacji na promocję odkryć archeologicznych na Górze Chełmskiej.

Tegoroczny sezon wykopalisk na Wysokiej Górce przyniósł kolejne sensacje naukowe. Archeolodzy, badający pozostałości budowli, wchodzącej w skład rezydencji z czasów księcia Daniela Romanowicza, natrafili m.in. na trumnę z ludzkimi szczątkami. Pochówek był z XVII lub XVIII wieku i znalazł się w tym miejscu z niewyjaśnionych jeszcze przez naukowców przyczyn. Badania przyniosły mnóstwo innych niezwykłych odkryć i ciekawostek, które prof. Andrzej Buko z Polskiej Akademii Nauk podsumował niedawno podczas konferencji prasowej. Przypominał wtedy, że potrzebne będą pieniądze, aby historyczne rewelacje na „Górce” promować i udostępnić turystom. Właśnie możliwościom finansowego wsparcia tych działań poświęcone było spotkanie zainicjowane w Warszawie przez poseł Beatę Mazurek, zainteresowaną naukowymi poczynaniami na Górze Chełmskiej. Oprócz poseł Mazurek uczestniczył w nim Stanisław Gołub, chełmski archeolog, nadzorujący wykopaliska na Górce a także wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
– Rozmowa dotyczyła chełmskich wykopalisk na Górze Katedralnej, czyli niezwykle ciekawych archeologicznych tajemnic Chełma – mówi poseł Mazurek. – Podczas spotkania rozważano możliwości pozyskania środków finansowych na udostępnienie turystom ruin zabudowy książęcej sprzed setek lat. (red)