Poślizg na Racławickiej

Starostwo przesunęło wykonawcy na koniec listopada termin zakończenia drugiego etapu przebudowy ulicy Racławickiej choć patrząc na sytuację na placu budowy i ten termin wydaje się nie do utrzymania. Powiat zapewnia jednak, że dofinansowanie jakie otrzymał na inwestycję z Funduszu Dróg Samorządowych nie jest w żaden sposób zagrożone.


Drugi etap przebudowy Racławickiej dotyczy odcinka od skrzyżowania ul. Racławickiej z ul. Kosynierów do al. Armii Krajowej na wysokości wjazdu do Szkoły Podstawowej nr 7. Ulica na całym remontowanym odcinku zyska nową nawierzchnię, chodniki i ścieżkę rowerową, a u zbiegu ul. Kosynierów, Racławickiej i Głogowej powstanie rondo.

Inwestycja warta 8 mln zł, z czego 2,1 mln zł pokryje dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, rozpoczęła się pod koniec lipca, a miała zakończyć w październiku. Prace na placu budowy trwają jednak w najlepsze. O karach umownych dla wykonawcy, którym jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A., nie ma jednak mowy. Jak ustaliliśmy starostwo powiatowe zgodziło się na aneksowanie umowy i przesunięcie terminu oddania inwestycji na koniec listopada.

– Już w toku realizacji zadania zaistniała konieczność rozdziału obwodów oświetlenia drogowego pozostającego na majątku PGE Dystrybucja w Lublinie i przeniesienia części z nich na własność samorządu tj. Gminy Miejskiej Świdnik, co wymagało wykonania nowej dokumentacji technicznej – wyjaśnia termin wydłużenia prac Bartłomiej Pejo wicestarosta powiatu świdnickiego. – Przesunięcie terminu absolutnie nie grozi utratą dotacji z FDS – zapewnia wicestarosta.

Świdniczanie, którzy na bieżąco obserwują postęp prac uważają jednak, że wykonawca nie wyrobi się nawet w przedłużonym terminie. – Do końca miesiąca pozostało kilka dni, a choć zdecydowana większość prac faktycznie została już wykonana, to drogowcom pozostało jeszcze sporo do zrobienia i mało prawdopodobne, by zdążyli z wszystkim w listopadzie – uważa nasz rozmówca, który zainteresował nas tematem.

Prace, które pozostały do wykonania to dokończenie budowy ronda, montaż oświetlenia i oznakowania.

– Do tej pory wykonawca nie sygnalizował nam potrzeby kolejnego wydłużenia czasu inwestycji – usłyszeliśmy w ubiegły czwartek od wicestarosty Pejo. – Przyjmujemy, że zakończy ją w terminie. Jeśli jednak wskaże uzasadnione powody do opóźnienia, będziemy analizować sytuację.

Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć trzeci, ostatni etap przebudowy ul. Racławickiej, a w zasadzie łączącej się z nią alei Armii Krajowej i ulicy Gen. Maczka. Inwestycja, która pochłonie ok. 4 mln złotych zostanie dofinansowania w 60 proc. z FDS.

– Przetarg na jej wykonanie również wygrało Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A., a teren budowy już został przekazany wykonawcy – informuje Bartłomiej Pejo. – W najbliższym czasie ma on przystąpić do prac przygotowawczych i geodezyjnych, a najbardziej intensywnych prac należy spodziewać się wiosną przyszłego roku lub ewentualnie wcześniej, o ile pozwoli na to pogoda. Termin zakończenia ustalony jest na październik 2020 r. JN