Posprzątali brzegi jezior

W sobotę (19 marca) w ramach Tygodnia Czystości Wód odbyło się porządkowanie brzegów Jezior Glinki i Święte.

W akcji wzięło udział 20 wędkarzy z koła PZW we Włodawie. Zebrano około 30 worków śmieci, które zostały wywiezione na składowisko. Po akcji wszyscy uczestnicy spotkali się przy wspólnym ognisku. Zarząd koła dziękuje wędkarzom za liczną obecność.

Sukces zaprasza na porządki i po znaczki

W związku z Tygodniem Czystości Wód zarząd koła PZW Sukces serdecznie zaprasza wszystkich chętnych na sprzątanie zbiornika Żółtańce Duże. Akcja odbędzie się w niedzielę (3 kwietnia) o godz. 10. Zbiórka na parkingu przy plaży. Po sprzątaniu przewidziano pieczenie kiełbasek na ognisku. Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do piątku (1 kwietnia) u gospodarza koła pod numerem 505119258.

Jednocześnie zarząd koła przypomina, że składki na rok 2022 przyjmowane są w siedzibie koła przy ul. Hutniczej 3 (III piętro) w dniach: 31 marca oraz 7, 21, 28 i 30 kwietnia w godz. 16.00 – 17.00. Znaczki można wykupić w innych terminach, ale wtedy należy umawiać się telefonicznie ze skarbnikiem – pod numerem 500 433 392.

„Nasze Łowiska” nie dla nas

Na początku stycznia Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło w życie projekt „Nasze Łowiska”. Jednocześnie zaproponowano jednolitą krajową opłatę wędkarską w wysokości 250 zł/rok. Nie oznacza to jednak, że Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu przybyła konkurencja, bo ilość łowisk dostępnych w tym projekcie jest znikoma. Według zapewnień resortu ma ona być sukcesywnie zwiększana, ale w województwie lubelskim takich akwenów na razie nie będzie.

Celem resortu infrastruktury ma być stworzenie nowego systemu ochrony wód, poprzez monitoring i analizę ekonomiczną gospodarki rybackiej, w tym kontrolowanie zarybień oraz wdrożenie systemu opłat za użytkowanie obwodów rybackich i dzierżawę praw rybackiego użytkowania jezior.

– Do kluczowych zadań należy uproszczenie wszystkich procedur funkcjonujących w tym zakresie, w tym skrócenie czasu wydawanych pozwoleń, a także ujednolicenie opłat – informuje Szymon Huptyś, rzecznik prasowy ministerstwa infrastruktury. – Od razu podjęto decyzję o zaprzestaniu połowów sieciowych na wodach płynących, rozpoczęły się prace nad wprowadzeniem jednego zezwolenia połowowego na terenie całego kraju, co ułatwi korzystanie z wód publicznych oraz zaproponowano jednolitą krajową opłatę wędkarską w wysokości 250 zł/rok.

Równocześnie wprowadzono jedną opłatę „Nasze Łowiska” na krajowych łowiskach administrowanych przez Wody Polskie. Liczba objętych tym rozporządzeniem obwodów będzie się sukcesywnie powiększać. W najbliższym czasie wędkarze zyskają kilkanaście dodatkowych obwodów. Wody Polskie podjęły również negocjacje z innymi użytkownikami rybackimi, a po ich pozytywnym zakończeniu obwodów może być ponad sto. Wtedy „Nasze Łowiska” staną się zezwoleniem krajowym – dodaje Huptyś.

Do tego jeszcze jednak daleka droga, przynajmniej na razie. Obecnie projekt działa na terenie czterech województw: podlaskiego, małopolskiego, wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. – Na terenie działania RZGW w Lublinie nie ma obecnie obwodów rybackich objętych racjonalną gospodarką rybacką prowadzoną przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. W najbliższej przyszłości nie planujemy również wprowadzenia projektu „Nasze Łowiska” – mówi Jarosław Kowalczyk z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Lublinie. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here