Postaw na języki obce

Pod tym hasłem 21 października w II Liceum Ogólnokształcącym w Chełmie odbył się Dzień Języków Obcych. Uczniowie klas z rozszerzonymi językami obcymi wysłuchali prezentacji referatu „Europa bogata językami”, przygotowanego przez Julię Kuleszę z kl. I e. O swojej drodze do sukcesu opowiedziała też Agata Bedlińska z kl. I d (która mimo młodego wieku ma już w swoim dorobku znaczące osiągnięcia na polu językowym), a Szczepan Łukowski z kl. III a doradzał kolegom, jak uczyć się efektywnie.
dsc_0122-copyW konkursie „Bogactwo językowe Europy” najlepsi okazali się uczniowie I kl. o profilu prawniczym, Katarzyna Skimina i Karol Kuśnierz. Miejsce drugie ex aequo zajęli uczniowie klas lingwistycznej i ekonomicznej: Aleksandra Holuk i Aleksandra Dudek oraz Monika Lejman i Natalia Staszewska. Sponsorami nagród dla zwycięzców byli Wydawnictwo Językowe Macmillan i chełmska restauracja Lotos.
Imprezę dla „Dreszerczyków” przygotowały Anna Martyniuk i Barbara Wiszniewska, a także uczniowie klas I c, I e, II a, II b, II c, II e i III g, zaś za oprawę techniczną odpowiadali Patryk Niemiec i Michał Sosnowski z kl. II o profilu matematyczno-fizycznym.
Gośćmi specjalnymi były Irmina Daniłowska – prezes Lubelskiego Stowarzyszenia Tłumaczy i specjalistyczny tłumacz języka francuskiego oraz Anna Wójtowicz-Wnuk – tłumacz przysięgły języka angielskiego. Obie przedstawiły licealistom blaski i cienie tego zawodu, i odpowiedziały na zasadniczo ważne dla młodych pytanie: Czy translator zastąpi tłumacza? (pc)