Posypały się mandaty

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego – tak nazywała się środowa (30 stycznia) akcja policjantów z drogówki w całej Polsce. Chełmskie patrole ruszyły w teren o godz. 6. Akcję zakończyły o godz. 22. Efekt? 55 ujawnionych wykroczeń, których sprawcami byli piesi, oraz 6 kierowców złapanych na wyprzedzaniu na pasach.

– Głównym celem tego przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa na drodze oraz zapobieganie wypadkom z udziałem osób pieszych i kierujących jednośladami – mówi podkom. Ewa Czyż, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. – Szczególną uwagę funkcjonariusze zwracali na pieszych, którzy po zapadnięciu zmroku przemieszczali się poza terenem zabudowanym bez elementów odblaskowych – dodaje podkom.

Przepisy mówią jasno: zbliżając się do przejścia, kierowca ma obowiązek zachować ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach. Z kolei piesi mają obowiązek korzystać z oznakowanych przejść – nie mogą wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, zza innego pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność. W praktyce bywa jednak różnie. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here