Poszukiwali kamienia filozoficznego

Dzień Filozofii w Międzynarodowych Szkołach Paderewskiego

Międzynarodowe Szkoły Paderewski i Dom Słów świętowały razem Światowe Dni Filozofii. W tym roku uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytanie, czym jest kamień filozoficzny. To oryginalny pomysł promowania filozofii, który po raz drugi ma miejsce w Lublinie. W wydarzeniu wzięło udział około stu uczniów z całej Lubelszczyzny.


Lapis philosophorum (łac.), czyli kamień filozoficzny to legendarna substancja. Wierzono, że zmienia metale nieszlachetne w złoto albo zapewni odkrywcy długowieczność. W trzeci czwartek listopada uczniowie lubelskich szkół (klasy V i VI szkoły podstawowej oraz III klasa gimnazjów) poszukiwali odpowiedzi na pytanie, czym właściwie on jest. Z tej okazji odbyła się gra miejska w poszukiwaniu kamienia filozoficznego w zaułkach Starego Miasta. Na trasie uczestnicy mogli spotkać przebranych za słynnych filozofów uczniów Szkół Paderewski, którzy zadawali im zagadki filozoficzne.
– Nasi uczniowie długo przygotowywali się do tego wydarzenia pod okiem pana Karola Rębisza, nauczyciela teatru. Stroje wypożyczył nam Teatr Osterwy – mówi Joanna Jawiczuk, nauczycielka filozofii w Szkole Podstawowej Paderewski. Szkoła, jako jedyna placówka w Polsce, od dwóch lat prowadzi regularne zajęcia z filozofii, które są jednym z obowiązkowych przedmiotów dla uczniów podstawówki. Program do nauki filozofii samodzielnie opracowała pani Joanna. – Lekcje filozofii to trochę inne zajęcia, na których wszyscy uczniowie mogą się wykazać. To przedmiot, na którym nie liczy się jedyna słuszna odpowiedź – dodaje nauczycielka. Podczas Dnia Filozofii w Domu Słów uczniowie mogli skorzystać z cyklu warsztatów zarówno filozoficznych, jak i sprawnościowych, np. zecerskich. Namysłowi nad światem towarzyszyło rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia, argumentacji, dyskusji i prezentacji własnego stanowiska. Dla osób dorosłych zaplanowano dyskusje w ramach Sokrates Cafe, a także spotkanie z filozofem, dr. hab. Andrzejem Kapustą. Organizatorami wydarzenia były Międzynarodowe Szkoły Paderewski i Dom Słów. (E.K.)