Poszukiwanie padłych dzików

Myśliwi w okręgu chełmskim zgodnie z zarządzeniem dyrektora Lasów Państwowych poszukują padłych dzików. Działania mają na celu przeciwdziałanie rozpowszechnieniu się wirusa ASF. Podstawą do współpracy jest porozumienie zawarte pomiędzy LP a PZŁ.
W sobotę i niedzielę (19-20 sierpnia) myśliwi, leśnicy, strażacy-ochotnicy (w sumie ponad 700 osób) przeszukiwali lasy Nadleśnictwa Chełm w poszukiwaniu padłych dzików. Przeżywalność wirusa ASF wynosi od 30 do nawet 1000 dni (w mięsie mrożonym), ginie w wyniku obróbki cieplnej. Poszukiwanie padłych dzików oraz unieszkodliwianie ich tusz stanowi jeden z kluczowych elementów skutecznego ograniczenia występowania przypadków oraz ognisk wirusa.

Jarmark Poleski i Dzień Pszczelarza

(2 lipca) Myśliwi z Koła Łowieckiego nr 50 „Cietrzew” w Dubecznie uczestniczyli w „Jarmarku Poleskim w Urszulinie” zorganizowanym przez Urząd Gminy w Urszulinie. Koło na stoisku zaprezentowało swoją kronikę, książki o kole, broszury dla dzieci o tematyce łowieckiej oraz trofea i odznaczenia łowieckie. Podczas jarmarku Czesław Chudzik, senior koła, opowiedział o roli łowiectwa na rzecz ochrony przyrody oraz o historii koła i tych terenów. W pikniku uczestniczyli również inni członkowie „Cietrzewia”: Zbigniew Bednarek, Andrzej Konieczny, Stanisław Artymiuk, Paweł Panasiuk oraz Paweł Torbicz.
(16 lipca) Koło Łowieckie Nr 50 „Cietrzew” w Dubecznie uczetniczyło w uroczystych obchodach „Dnia Pszczelarza” w Hańsku zorganizowanych przez Urząd Gminy w Hańsku. Także tutaj myśliwi z „Cietrzewia” zaprezentowali publikacje o kole. Dodatkowo zorganizowali degustację swojskich wyrobów – chleba ze smalcem, ogórków oraz nalewek. W pikniku uczestniczyli członkowie koła: Franciszek Panasiuk, Sławomir Lenc, Janusz Habrowski, Paweł Torbicz oraz kandydatka Emilia Lenc.

Spotkania z tradycją i kulturą łowiecką w Zwierzyńcu

(19 sierpnia) Zwierzyniec kolejny raz gościł pasjonatów łowiectwa i amatorów dziczyzny z całego województwa. W sobotę odbyły się tam Lubelskie Spotkanie z Tradycją i Kulturą Łowiecką. Organizatorami imprezy były: samorząd Zwierzyńca, Roztoczański Park Narodowy i Zarząd Okręgowy PZŁ w Zamościu. Podczas spotkania swoje stoisko prezentowała delegacja chełmskich myśliwych z wystawą „Myśliwi na starej fotografii”. Na stoisku można było skosztować gulasz z dziczyzny i smalec z gęsi przygotowane przez Pawła Piętaka, chleb – od Macieja Greli oraz kiełbasę od myśliwych z KŁ nr 48.

Urodziny dębu Bolko

W Hniszowie gm. Ruda Huta odbyły się uroczystości dębu Bolko. „Bolkowanie” to dwa dni atrakcji, konkursów i turniejów, które przypominają o tym pomniku przyrody. Tegorocznej imprezie poza konkursami, turniejami i występami artystycznymi towarzyszyła aukcja charytatywna, na której można było wylicytować sadzonki pochodzące z tego niezwykłego drzewa. Dąb Bolko jest pomnikiem przyrody, otrzymał nagrodę „Drzewa Roku 2015” i zajął czwarte miejsce w konkursie „Drzewo roku w Europie”. Był wtedy jedynym kandydatem z Polski. Podczas uroczystości swoje stoisko prezentowali myśliwi z KŁ nr 23 „Szarak” w Chełmie.

Pilarki od myśliwych

Myśliwi okręgu chełmskiego przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji PZŁ zakupu pilarek dla gmin dotkniętych nawałnicami. W ten sposób PZŁ pomaga w usuwaniu skutków nawałnic, które przeszły nad Polską 11/12 sierpnia. Myśliwi obok innych uczestniczą w likwidacji szkód. (m)