Potrzeba 3072 osób

Jeżeli chciałbyś zostać rekordzistą Guinnessa – już dziś zapisz sobie w kalendarzu datę 10 października. Tego dnia Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza do wspólnego bicia rekordu w czytaniu!

Polacy po książki sięgają coraz rzadziej. Ba – coraz więcej osób bez skrępowania ogłasza, że w ciągu roku nie przeczytały ani jednej. Według danych Biblioteki Narodowej jest ich ponad 20 milionów. Nie dziwi więc to, że książnice stają na przysłowiowych rzęsach, aby zachęcić rodaków do czytania. Czasem w bardzo nietypowy sposób. I taki właśnie proponuje Chełmska Biblioteka Publiczna, która zaprasza do bicia rekordu Guinnessa w ilości osób czytających jeden po drugim. Obecnie wynosi on 3071 osób.

– Próbę bicia rekordu przeprowadzimy 10 października na terenie ChBP przy ul. Partyzantów 40. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godz. 9.00 – mówi Anna Małysz z ChBP. – Zadaniem każdego uczestnika akcji będzie głośne przeczytanie tylko jednego zdania z książki Kornela Makuszyńskiego „Szatan z siódmej klasy”. Zdania muszą być czytane kolejno jedno po drugim, a przerwy pomiędzy czytaniem przez kolejnych uczestników nie mogą trwać dłużej niż 10 sekund.

Przed rozpoczęciem wydarzenia każda osoba otrzyma wydrukowane zdanie, które powinna przeczytać. Liczenie uczestników odbywać się będzie w wejściu do Wypożyczalni Głównej, gdzie znajdują się bramki z licznikami. Całe wydarzenie będzie rejestrowane kamerą. (mg)