Potrzebującym dzieciom znowu zaświeci słoneczko

Akcja zbiórki darów materialnych (organizatorzy nie zbierają pieniędzy) organizowana jest co roku przed świętami Bożego Narodzenia z myślą o dzieciach z rodzin wielodzietnych, niepełnych, rozbitych będących w trudnej sytuacji oraz podopiecznych z domu dziecka. To już 24. edycja zapoczątkowanej w Lublinie akcji, która swym zasięgiem obejmuje obecnie całą Polskę.
Główna siedziba ogólnopolskiego sztabu akcji mieści się już tradycyjnie w Polskim Radiu Lublin. Pomysłodawczynią tej przedświątecznej zbiórki jest dziennikarka lubelskiej rozgłośni, red. Ewa Dados, która w tym roku za swoją charytatywną działalność otrzymała tytuł „Ambasadora Wschodu Społecznie Odpowiedzialnego”.
Akcja zbierania darów trwa do końca 2016 r. Wszystkie zebrane środki zostaną przekazane potrzebującym do końca stycznia 2017 r. Co roku z pomocy w ramach akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę” korzystają podopieczni m.in. MOPR, Caritas, PCK, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci czy osoby indywidualne. – Nasza akacja celowo nie dotyka pieniędzy, ponieważ chcemy pokazać, że warto się trudzić dla innych. Dzielimy się tym, co mamy żywnością czy zabawkami, ale przede wszystkim swoim czasem i sercem – podkreśla Ewa Dados. W trakcie akcji zbierane są wyłącznie dary rzeczowe czyli zabawki, książki, słodycze, żywność długoterminowa, artykuły szkolne, papiernicze czy środki czystości. Organizatorzy przyjmują również ubrania, przy czym proszą, aby były one nowe lub jak najlepszej jakości, wyprane i czyste – takie, które można przekazać innym. Pieniądze czy środki farmakologiczne oraz leki nie będą przyjmowane. W tym roku ogólnopolską akcję zainicjuje Wielka Uliczna Zbiórka Darów, która odbędzie się 20 listopada. Tego dnia w Polsce obchodzony jest Dzień Praw Dziecka. Dary będą zbierane m.in. we wszystkich sklepach sieci Stokrotka. Osoby prowadzące zbiórkę powinny mieć identyfikatory ze zdjęciem i pieczątką. Organizatorzy ostrzegają przed oszustami próbującymi zbierać pieniądze na akcję po domach i proszą o zgłaszanie takich przypadków na policję. W razie wątpliwości można zadzwonić również pod bezpłatny numer infolinii 800 600 650.
Rok temu pomocy udzielono 15 tysiącom rodzin wielodzietnych i 15 tysiącom dzieci w całym kraju. W samym Lublinie z pomocy skorzystało ponad 3 tysiące rodzin. W tym roku, ze względu na działające już rządowe programy, organizatorzy chcą dotrzeć do rodzin z mniejszą ilością dzieci. – W tym roku chcemy skupić się na pomocy głównie rodzicom z jednym lub dwójką dzieci, bo dzieci z rodzin wielodzietnych otrzymają już pomoc od państwa – mówi Magdalena Suduł, rzecznik prasowy MOPS. Sztaby akcji mają być organizowane również w parafiach Lubelszczyzny, a wolontariuszami będą młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. – Naszą ideą jest uwrażliwianie ludzkich serc. Mimo że pomoc naszego państwa jest wielka to są nadal miejsca, gdzie te środki nie docierają – mówi ksiądz Wiesław Kosicki, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Często zdarza się, że obdarowana rodzina staje się całorocznym beneficjentem Caritas i korzysta również z innych programów, takich jak dożywianie w szkole czy wakacje. – Ta akcja często dopiero odkrywa problem danej rodziny a my nie zostawiamy jej samej sobie – zapewnia ks. Kosicki. Tegorocznej edycji patronuje m.in. Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda i metropolita lubelski ks. abp Stanisław Budzik. (EM.K.)