Powalczą o miliony dla szkół

Starostwo Powiatowe w Świdniku przygotowało wniosek o unijne dofinansowanie projektu zakładającego zakup wyposażenia dla wszystkich swoich szkół i uruchomienie w nich dodatkowych zajęć edukacyjnych. Jeśli projekt zostanie pozytywnie oceniony przez urząd marszałkowski, powiat dostanie na jego realizację blisko 5 mln zł, nie dokładając ani złotówki.


Za unijne pieniądze powiat chce doposażyć w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt pracownie gastronomiczną, pomiarów elektrycznych, elektroniki lotniczej, budowy i eksploatacji statków powietrznych, mechanika pojazdów samochodowych w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku, Zespole Szkół Nr 1 im. Cypriana Kamila Norwida w Świdniku, Zespole Szkół w Piaskach i Zespole Szkół w Trawnikach.

W sumie na wyposażenie ma być przeznaczone niemal 900 tys. zł. W każdej z placówek ma zostać również utworzona pracownia doradcy zawodowego oraz uruchomione dodatkowe zajęcia, staże, kursy, w tym również językowe dla obcokrajowców. Z kolei nauczyciele będą mogli nieodpłatnie poszerzyć swoją wiedzę na studiach podyplomowych. W sumie z projektu ma skorzystać ok. 460 uczniów i blisko 70 nauczycieli.

– Łączna wartość projektu wnosi blisko 5 milionów złotych przy zerowym finansowym wkładzie własnym. O tym, czy zostanie pozytywnie oceniony, dowiemy się prawdopodobnie w czerwcu przyszłego roku. Jego realizacja mogłaby się rozpocząć już z początkiem nowego roku szkolnego – informuje Łukasz Reszka, starosta powiatu świdnickiego.

Dofinansowanie będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. JN