Powiat będzie obywatelski?

Jeszcze kilka miesięcy temu plan wprowadzenia budżetu obywatelskiego na terenie powiatu wydawał się być całkiem realny. W tej chwili władze starostwa wycofują się z tego zmierzenia. Jak tłumaczą, muszą się skupić na planowanych inwestycjach.
Pomysł wdrożenia budżetu obywatelskiego w powiecie pojawił się kilka miesięcy temu. Takie rozwiązanie dałoby możliwość zgłaszania przez mieszkańców swoich propozycji do wykonania z pieniędzy starostwa. Co więcej to właśnie od mieszkańców zależałoby, które ze zgłoszonych pomysłów mogłyby zostać zrealizowane.
Pod znakiem zapytania stała formuła powiatowego budżetu obywatelskiego, bo jest to rozwiązanie nowe. Nie oznacza to jednak, że żadne starostwo się nie zdecydowało na taki sposób włączenia mieszkańców w decydowanie o pieniądzach. Budżet obywatelski funkcjonuje choćby w powiecie toruńskim, wałbrzyskim czy gostyńskim.
W przypadku świdnickiego pomysł zaczął się jednak oddalać. O postęp prac nad takim rozwiązaniem dopytywali na ostatniej sesji powiatowej radni z klubu PiS – Porozumienie Prawicy.

– Czy planujemy w ogóle proces wdrożenia budżetu obywatelskiego. Jaki jest stosunek zarządu do tej kwestii? – dociekał radny Bartłomiej Pejo.
Okazuje się jednak, że przedstawiciele starostwa do pomysłu nie podchodzą z entuzjazmem, choć obiecują, że dalsze prace nad wdrożeniem takiego rozwiązania będą się toczyły.
– Wszystko będzie zależało, od tego, czy będziemy posiadać środki, żeby realizować budżet obywatelski – mówi Dariusz Kołodziejczyk, starosta świdnicki – Na pewno mniej przychylnie patrzymy na finansowanie takiego rozwiązania z kredytu.
– W tej chwili aplikujemy o bardzo duże pieniądze unijne. Mamy zarówno projekty drogowe, szkolne i społeczne. W tej chwili najważniejsze jest wykorzystanie szansy, jaką zyskujemy dzięki środkom zewnętrznym. Natomiast w każdym przypadku będziemy musieli zapewnić do tych projektów wkłady własne, więc będzie się liczyła każda złotówka – informuje Kołodziejczyk
Przedstawiciele starostwa zapowiadają równocześnie, że kwestią wprowadzenia budżetu obywatelskiego w powiecie zajmą się radni na komisjach. (kal)