Powiat chce mieć spółkę

Jeśli radni dadzą świdnickiemu staroście zielone światło, ruszy procedura rejestracji pierwszej powiatowej spółki. Nowo powstałe przedsiębiorstwo będzie się zajmowało pozyskiwaniem pieniędzy zewnętrznych i szeroko pojętą promocją przedsiębiorczości. Spółka Inkubator Lotniczy ma być kontynuacją zakończonego w 2015 roku unijnego projektu.
Inkubator Lotniczy został stworzony w Świdniku blisko dwa lata temu. Powstał jako rezultat unijnego projektu realizowanego przez powiat. Wartość całego przedsięwzięcia została wówczas wyceniona na ponad 1,5 mln zł., z tego 1,3 mln zł pochodziło z dofinansowania. Za przyznane pieniądze powstała strona internetowa, zorganizowano dwie konferencje, ale przede wszystkim kupiono sprzęt. W Świdniku miało powstać studio graficzne, a także nagraniowe. W połowie 2015 roku projekt się zakończył. Na stanie starostwa pozostał nowoczesny sprzęt i strona internetowa.
W tej chwili studio już nie funkcjonuje. – Sprzęt częściowo służy pracownikom powiatu, a częściowo uczniom i pracownikom Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej – mówi Dariusz Kołodziejczyk, starosta świdnicki.
Przedstawiciele powiatu chcą jednak, żeby Inkubator Lotniczy, stworzony w ramach projektu, znowu zaczął działać.

– Jesteśmy jeszcze w okresie trwałości projektu. Chcemy jednak nie tylko utrzymywać sprzęt czy platformę internetową, chcemy również, żeby inkubator rzeczywiście zaczął spełniać funkcje, do których go powołano – tłumaczy starosta świdnicki.
Przedstawiciele starostwa chcą więc przekształcić go w spółkę. Przygotowali już uchwałę w tej sprawie, na najbliższą sesję rady powiatu (31 stycznia). Kapitał początkowy, który starostwo chce wnieść do spółki, ma wynosić nieco ponad 1,18 mln zł., przy czym przedstawiciele powiatu gotówką zamierzają wpłacić 50 tys. zł. Resztę ma stanowić wkład w postaci sprzętu zakupionego w ramach projektu. Jego wartość została określona na ponad 1,13 mln zł. Czym ma się zajmować pierwsza spółka powiatowa? – Chcemy, żeby promowała przedsiębiorczość i pozyskiwała granty dla firm. Powiat takich środków pozyskiwać nie może. Natomiast spółka już tak. Podobna instytucja działa już od lat w powiecie biłogorajskim – tłumaczy Dariusz Kołodziejczyk i dodaje. – Do momentu rejestracji spółka działałaby bezkosztowo. Docelowo chcemy, żeby miała swoją siedzibę w biurowcu na al. Lotników Polskich 1.

Inkubator Lotniczy będzie pierwszą powiatową spółką, ale władze starostwa tłumaczą, że już od dłuższego czasu zastanawiają się nad powołaniem innego przedsiębiorstwa. – Pomysł dotyczył powołania spółki komunalnej. Nie rezygnujemy z niego, natomiast w dalszej perspektywie również Inkubator Lotniczy mógłby takie usługi świadczyć – dodaje Dariusz Kołodziejczyk. (kal)