Powiat w ogonie

Niewiele ponad polowa maturzystów ze szkół na terenie powiatu chełmskiego zdała w tym roku egzamin dojrzałości. Najlepiej matura poszła w Liceum Ogólnokształcącym w Dubience, gdzie zdało ją 83 proc. uczniów. Najsłabiej wypadł ogólniak Niepublicznego Ośrodka Wychowawczego w Rejowcu. Tu zdawalność wyniosła zatrważające 13 proc. To jeden ze słabszych wyników w całym województwie.

W szkołach na terenie powiatu chełmskiego w tym roku do matury podeszło 67 uczniów. 54 proc. z nich zdało egzamin. To najniższy wynik w całym województwie. Nawet powiat hrubieszowski, który zazwyczaj w zewnętrznych egzaminach wypada równie słabo co chełmski, osiągnął średnią zdawalność na poziomie 80 proc. Z egzaminu z języka polskiego uczniowie z naszego powiatu zdobywali: średnio – 53 proc. punktów, z matematyki – 36 proc., j. angielskiego – 49 proc., j. niemieckiego – 65 proc., a j. rosyjskiego – 47.
Spośród liceów i techników na terenie powiatu chełmskiego najlepiej matura poszła w Liceum Ogólnokształcącym w Dubience. Zdało ją 83 proc. uczniów. Abiturienci tej szkoły język polski napisali średnio na 59 proc., matematykę na 39 proc., j. angielski – 48 proc., j. niemiecki – 65 proc., j. rosyjski – 36 proc.

– Matura wypadała zazwyczaj dobrze, ale od lat największy problem stanowił egzamin z matematyki. Wynika to z tego, że uczniowie mają zaległości sięgające wcześniejszych etapów edukacji. W tym roku maturę z matematyki zdali wszyscy nasi uczniowie. Co ważne, w przeciwieństwie do wielu uczniów chełmskich szkół, nikt z nich nie uczęszczał na korepetycje z matematyki. Pracowali wyłącznie z nauczycielami w szkole – podkreśla Marcin Zelent, nauczyciel LO w Dubience.
W LO w Siedliszczu, które często mogło pochwalić się dość wysoką zdawalnością, maturę w tym roku zdało zaledwie 56 proc. trzecioklasistów. Z polskiego zdobywali średnio 54 proc. wymaganych punktów, z matematyki – 42 proc. z j. angielskiego – 50 proc., a z j. rosyjskiego – 36 proc. Czterdziestoprocentową zdawalność ma Technikum w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Okszowie. Średni wynik z języka polskiego to 47 proc., z matematyki – 31 proc., z j. angielskiego – 46 proc., a rosyjskiego – 51 proc. Najsłabiej matura poszła w Rejowcu, w liceum prowadzonym przez Niepubliczny Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. Tu do matury podeszło 8 osób, z których zdało 13 proc. (j. polski 46 proc., matematyka – 22 proc. j. angielski – 48 proc.). Podane w tekście wyniki dotyczą matury pisemnej na poziomie podstawowym. (kw)