Powiat wysłuchał cyklistów

Starostwo podziela m.in. postula rowerzystów, by miejsca parkingowe oddzielić od chodników i dróg dla rowerów separatorami

Urzędnicy starostwa powiatowego w Świdniku deklarują, że uwzględnią część uwag, jakie do przebudowanej ulicy Racławickiej zgłosiło Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów.

Przebudowa ulicy Racławickiej była największą inwestycją drogową zrealizowaną przez poprzednie władze powiatu. Po jej zakończeniu zarówno kierowcy, jak i rowerzyści dopatrzyli się pewnych budowlanych niedoróbek i nie do końca przemyślanych rozwiązań. Cykliści, choć podkreślają, że doceniają, że przy realizacji inwestycji uwzględniono ich potrzeby, to zgłosili do starostwa kilka problemów, które ich zdaniem niewielkim kosztem da się usunąć.

Starostwo już wstępnie zapoznało się ze zgłoszonymi uwagami i przyznaje, że w większości przypadków cykliści mają rację. Urzędnicy podzielają zastrzeżenie, że wybudowane przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe nie są idealnie na tej samej wysokości do prowadzące co nich chodniki i ścieżki i powinny zostać wyrównane.

Starostwo przyznaje również, że między wybudowanymi parkingami dla samochodów a ciągami pieszy-rowerowymi powinny stanąć separatory uniemożliwiające wjeżdżanie tam samochodom i utrudniania przejścia pieszym czy przejazdu rowerzystom. Starostwo będzie również domagało się od wykonawcy, by w ramach gwarancji poprawił tor nowo wybudowanej ścieżki rowerowej na wysokości wjazdu do podziemnego parkingu pod Galerią Venus, by dokładnie zbiegała się ona ze starą trasą dla rowerów.

Urzędnicy nie podzielają za to zastrzeżeń cyklistów co do braku ciągłości ciągłość nawierzchni przy wjazdach na posesję na wysokości pomiędzy ul. Hryniewicza a Kościuszki. Według starostwa takie rozwiązanie jest całkowicie zamierzone i zgodne z projektem i żadnych poprawek w tym przypadku nie planuje.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, które usterki będą usunięte, urzędnicy chcą jeszcze przeprowadzić szczegółową wizję lokalną, jak tylko pozwoli na to pogoda.

Joanna Niećko