Powiat z certyfikatem!

Powiat Świdnicki został doceniony przez jury Ogólnopolskiego Programu Certyfikującego SAMORZĄDOWY LIDER EDUKACJI – 2016. 12 października w pięknych wnętrzach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbyła się gala podsumowująca VI edycję programu, w którym Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego wyróżnia najlepsze polskie samorządy inwestujące w nowoczesne rozwiązania oświatowe.

Tytuł „Samorządowy Lider Edukacji 2016” dla Powiatu Świdnickiego odebrali wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs i skarbnik Jan Chabros. Samorząd powiatowy został doceniony za intensywną pracę na rzecz rozwoju lokalnej oświaty. – Ten prestiżowy certyfikat zawdzięczamy przede wszystkim efektywnym działaniom dyrektorów szkół, podejmowanych przy wsparciu Zarządu Powiatu – mówi Waldemar Białowąs. – Warto podkreślić, że zostaliśmy wyróżnieni za działania wszystkich szkół, których organem prowadzącym jest Powiat Świdnicki – dodaje.
W postępowaniu ewaluacyjnym zwrócono uwagę na szczególną dbałość o rozwój szkolnictwa na terenie powiatu, wspieranie kultury lokalnej, zwłaszcza twórczości kulturalnej dzieci i młodzieży, inwestycje w oświatę oraz szczególne osiągnięcia dydaktyczne, organizatorskie, kulturalne i sportowe placówek, których organem prowadzącym jest powiat,
W syntezie podkreślono też, że w badanym okresie czasu władze powiatu stworzyły młodym ludziom możliwości nabycia kompetencji i umiejętności niezbędnych dla rozwoju osobistego i przyszłego zatrudnienia, co było oceniane szczególnie wysoko. Recenzenci stwierdzili także, że nasz samorząd podejmuje skuteczne działania poprawiające bezpieczeństwo w szkołach, zwalczające dyskryminację oraz upowszechniające zasady zrozumienia i tolerancji dla obyczajów i tradycji. Zauważono, że realizuje spójny i nowoczesny model lokalnej polityki oświatowej, uznając rozwój edukacji za jeden ze swoich priorytetów, a zarządzenie oświatą spełnia wszystkie kryteria nowoczesnego zarządzania publicznego.
Jury wysoko oceniło przede wszystkim nawiązanie ścisłej współpracy z przedsiębiorcami, która zaowocowała podpisaniem porozumień w sprawie utworzenia nowych kierunków kształcenia.

Wraz z Zarządem Portu Lotniczego Lublin podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia w PCEZ zawodu „technik lotniskowych służb operacyjnych”, a w „Bronku” klasy o profilu „personel obsługi naziemnej i pokładowej”, potocznie nazywanej „klasą stewardess”.
Kolejnym przykładem owocnej współpracy z przedsiębiorcami jest podpisanie porozumień z Przewozami Regionalnymi i PKP w sprawie utworzenia nowych kierunków kształcenia w PCEZ w Świdniku oraz Zespole Szkół w Trawnikach.
Dla uczniów Z. S w Trawnikach nowe zawody to także „kierowca mechanik” oraz „operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego”, organizowane we współpracy z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Piaskach.
Dodatkowym atutem jest właśnie powstająca nowoczesna baza sportowa: całoroczne korty tenisowe przy PCEZ, hala sportowo-widowiskowa przy „Bronku” i boisko przy Zespole Szkół w Trawnikach.

Doceniono też pomysł organizacji corocznych eventów sportowych, organizowanych przez wszystkie szkoły powiatowe, takich jak: Wojewódzki Turniej Piłki Siatkowej „Siatkarki Talent” pod patronatem Mistrza Olimpijskiego i mistrza świata Tomasza Wójtowicza, czy Powiatowy Turniej Piłki Nożnej „W poszukiwaniu piłkarskich talentów” pod patronatem Jacka Bąka. Takie imprezy efektywnie promują szkoły, pozwalają na wyszukiwanie talentów sportowych oraz pozwalają na współpracę z klubami sportowymi. Efektem tego typu działań było zawarcie umów z ASPS Avia i GPTS Avia w sprawie uruchomienia w tym roku szkolnym klas sportowych o profilu siatkarskim w I LO w Świdniku i piłkarskim w Zespole Szkół Nr 1 w Świdniku.
Liczne akcje promocyjne, które mają za zadanie przyciągnąć gimnazjalistów do szkół również nie umknęły uwadze jury Programu. Powiatowe Targi Edukacyjne, Wojewódzkie Targi Turystyczno-Gastronomiczne „Gastro Travel”, Konferencja Naukowo–Szkoleniowa pt. „Życie z autyzmem”, uroczyste obchody 1050. rocznicy chrztu Polski to imprezy, które odbiły się szerokim echem wśród lokalnej społeczności i zgromadziły dużą liczbę gości.
– Ten tytuł to zaszczyt, ale też zobowiązanie – podkreśla Waldemar Białowąs. – To motywacja do dalszej ciężkiej pracy, ale przede wszystkim radość i satysfakcja, że obecny kierunek naszych wspólnych działań na rzecz rozwoju edukacji został doceniony – dodaje wicestarosta.
Gala była także okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy liderami samorządowej oświaty. (dp)