Powiat zaprasza na dożynki

Na 30 sierpnia zaplanowano powiatowe dożynki 2020 r. Odbędą się na terenie ZS nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Krasnymstawie (ul. Sobieskiego 5). Z uwagi na pandemię święto ograniczy się do mszy i uroczystego koncertu.

Obchody powiatowego święta plonów zainauguruje msza święta w intencji rolników odprawiona w kościele Matki Bożej Pocieszenia w Krasnymstawie (godz. 14.00). Stamtąd wyruszy korowód dożynkowy, który przejdzie ul. Sobieskiego na teren ZS nr 2. Po rozstrzygnięciu konkursu na najładniejszy wieniec w powiecie odbędzie się koncert Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

– Swoją działalnością Zespół od ponad kilkudziesięciu lat ukazuje bogactwo kultury narodowej i upowszechnia ją w środowisku wojskowym i cywilnym, w kraju oraz poza jego granicami – podkreśla Andrzej Leńczuk, starosta krasnostawski. Zespół działa z wielkim rozmachem, stale poszerzając repertuar. Jako instytucja wojskowa za swoje podstawowe zadanie uznaje koncerty poświęcone historii i tradycjom oręża polskiego.

Koncert, do jakiego dojdzie w Krasnymstawie, idealnie wpisuje się też w przypadającą w tym roku rocznicę stulecia „Cudu nad Wisłą”. – Dożynki to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud ich pracy. Ta kultywowana od wieków uroczystość kończąca żniwa jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze i w polskiej wsi. I pomimo tego, że rzeczywistość zmieniała się przez wieki, to, co w tym święcie było najważniejsze, pozostało i jest nadal istotą dożynek.

To dziękczynienie za plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji, szacunek dla chleba. Stąd też mimo ogólnej sytuacji epidemicznej nie mogło zabraknąć Powiatowego Święta Plonów, choćby w wydaniu symbolicznym, zorganizowanego z poszanowaniem wszelkich restrykcji sanitarnych i zasad prewencji zachorowań – podkreśla Tomasz Kliszcz ze starostwa powiatowego w Krasnymstawie. (k)