Powiat zmobilizował miasto?

Zniczodzielnia na cmentarzu komunalnym w Świdniku stanęła chwilę po tym, jak powiat wraz z parafią pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kazimierzówce postawili regał na znicze na przyległym cmentarzu parafialnym

Jeszcze niedawno nie było żadnego, a teraz są dwa. Mowa o regałach na znicze do ponownego wykorzystania. Ostatnio Starostwo Powiatowe w Świdniku ustawiło taki „mebel” przy cmentarzu parafialnym. Kilka dni później niemal identyczny stanął przy sąsiadującym cmentarzu komunalnym, choć wcześniej miasto przez długi czas nie widziało takiej potrzeby.


Z wnioskiem o ustawienie na cmentarzu komunalnym regału na używane znicze do ponownego wykorzystania jeszcze w lutym 2020 roku wystąpił do Ratusza miejski radny z klubu burmistrza Marcin Magier. W odpowiedzi na jego propozycję Ratusz odpisał, że z informacji od zarządcy nekropolii – czyli spółki Pegimek – wynika, że większość z odwiedzających groby wymienia jedynie wkłady, a szklane znicze, które trafiają na śmietnik zazwyczaj są w takim stanie, że nie nadają się do ponownego użycia. Co prawda zapewniono radnego, że zarządca „rozpatrzy potrzeby ponownego wykorzystania zniczy”, ale przez wiele miesięcy z jego propozycji nic nie wynikało.

M. Magier jednak nie odpuścił i ostatnio wspólnie z Włodzimierzem Radkiem, przewodniczącym Rady Miasta Świdnik jeszcze raz przedstawił swój pomysł tyle, że władzom powiatu, a te w porozumieniu z proboszczem parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Kazimierzówce, która zarządza cmentarzem parafialnym, sąsiadującym z komunalnym, zrealizowały go „od ręki”.

Pojawienie się „zniczodzielni” – jak nazywa ją sam pomysłodawca – odnotowały wszystkie lokalne media, a w internecie pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy mieszkańców.

– Nie dość, że z tych zniczy może skorzystać ktoś, kogo nie stać na ich zakup, to w dodatku ma to jeszcze ważny aspekt ekologiczny – pisali internauci.

Dobry „odbiór społeczny” najwyraźniej zmobilizował też Urząd Miasta Świdnik. Kilka dni od ustawienia regału na znicze przy cmentarzu parafialnym podobny pojawił się na cmentarzu komunalnym. Jak informuje świdnicki Ratusz, mieszkańcy chętnie zostawiają znicze na jego półkach i równie chętnie z nich korzystają. Wykonanie regału nie wiązało się dla miasta z żadnymi dodatkowymi kosztami. W ramach administrowania nekropolią wykonał go Pegimek.

Zapytaliśmy radnego Magiera co sądzi o tym, że miasto dość długo zwlekało z realizacją jego propozycji.

– Najważniejsze, że mieszkańcy mogą skorzystać już nie z jednej a z dwóch zniczodzielni na terenie Świdnika. Sądząc po ilości pojawiających się i znikających zniczy miejsca cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców i bardzo szybko się przyjęły. Będę obserwować sytuację i jeśli będzie taka potrzeba będę wnioskować o rozbudowę regałów, aby wszystkie znicze pomieściły się na półeczkach – komentuje dyplomatycznie radny Magier. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here