Powrót do tradycji

Tegoroczny Festiwal Kolory Muzyki odbędzie się wyjątkowo na placu Gdańskim. To powrót do historii plenerowych koncertów w Chełmie. Na pl. Łuczkowskiego pojawią się za to nowe ogródki.

Zorganizowany po raz pierwszy w ubiegłym roku Festiwal Kolory Muzyki przyciągnął na koncerty tysiące mieszkańców Chełma i okolic. Trzy weekendy z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej odbyły się na pl. Łuczkowskiego. W tym roku będzie inaczej. Choć sam festiwal zostanie zorganizowany ponownie, także z podziałem na trzy wakacyjne odsłony, to zmianie ulegnie miejsce. Największa plenerowa miejska impreza powróci na plac Gdański – tam, gdzie dwie dekady temu rozpoczynały się cykliczne Dni Chełma.
– Jest to swoisty powrót do korzeni, miejsca, które do dzisiaj z sentymentem wspomina wielu mieszkańców miasta – mówi prezydent Chełma Agata Fisz. – Docierało do nas szereg próśb, aby spróbować ponownie zorganizować duże wydarzenie kulturalne ze sceną ustawioną na ul. Strażackiej. Oczywiście to rozwiązanie ma też negatywne strony, jak chociażby konieczność czasowego zamykania kilku ulic. Sądzę, że jednak możemy w tym roku wrócić na pl. Gdański. Będzie to swoisty test, po którym zamierzamy wsłuchać się w opinie mieszkańców.
Powrót na pl. Gdański nie oznacza bynajmniej, iż przeniesione zostaną tam wszystkie wydarzenia kulturalne w mieście. Zmiana ma dotyczyć tylko „Kolorów muzyki”. Pozostałe imprezy typu Muzyczna Studnia, prezentacje teatralne, itd. wciąż odbywać się będą na dawnym chełmskim rynku, który mimo wszystko zmienić ma nieco swój wygląd.
W tym roku zgody na rozstawienie letnich ogródków nie będą dotyczyć centralnej części rynku, jak było dotychczas, ale obejmą teren wzdłuż całego placu, przy znajdujących się tam lokalach gastronomicznych. O to wnioskowali do władz miasta właściciele lokali.
Tymczasem znany jest już cały repertuar, jaki zostanie zaprezentowany podczas Festiwalu Kolory Muzyki. W piątek, 21 lipca, na scenie przy pl. Gdańskim zobaczymy „Varius Manx”. Następnego dnia wystąpi Daria Zawiałow. Na 28 lipca zaplanowano koncert „Braci”, a 29 lipca występ grupy „Lemon”. Ostatni weekend festiwalu odbędzie się 4 i 5 sierpnia. Wystąpią „Power Play” oraz „Poparzeni Kawą Trzy”. Początek każdego koncertu zaplanowano na godzinę 20.30. Wstęp bezpłatny. (s)