Powrót wysokich lotów?

W lutym ze świdnickiego lotniska skorzystało mniej pasażerów niż przed rokiem. Statystyki mogą się zmienić od marca za sprawą połączeń do Monachium, ale pierwsi pasażerowie polecą tam dopiero 27 bm. Ostatnie kilka miesięcy świdnickie lotnisko notuje spadki liczby pasażerów w porównaniu do roku poprzedniego.
– Trzeba zrozumieć, skąd ta różnica pochodzi. W tegorocznej zimowej siatce połączeń zabrakło lotów do Dublina. W październiku zostały również zawieszone loty do Frankfurtu – tłumaczył na początku roku Piotr Jankowski, rzecznik Portu Lotniczego Lublin w Świdniku.
Taka sama tendencja utrzymała się również w lutym. Ze świdnickiego portu skorzystało w tym miesiącu 22,8 tys. podróżnych. Rok wcześniej pasażerów było 23,2 tys. Dużo lepiej wyglądają za to statystyki dotyczące wykonanych operacji lotniczych. W minionym miesiącu na świdnickim lotnisku zanotowano 288 przylotów i odlotów. Rok wcześniej było ich 231.
Jest szansa na poprawę statystyk już w najbliższym miesiącu. 27 marca startuje połączenie ze Świdnika do Monachium. Będzie je obsługiwała BMI Regional, brytyjska linia lotnicza, będąca własnością grupy British Midlands Airways. Loty mają się odbywać codziennie.
Z kolei w połowie kwietnia wróci oczekiwane przez pasażerów połączenie do Dublina. Ponownie uruchomi je Ryanair. W siatce połączeń w maju pojawi się również Liverpool, do którego będzie można polecieć liniami Wizz Air. W tym samym miesiącu Small Planet uruchomi połączenia do Barcelony.

W czerwcu świdnickie lotnisko powita kolejne połączenie i nowego przewoźnika. W tym miesiącu zostaną uruchomione loty do Tel Awiwu. Będą je obsługiwać maszyny w barwach polskiego narodowego przewoźnika, czyli PLL LOT.
– Jest to trasa o szczególnym znaczeniu dla naszego miasta oraz regionu. To efekt naszych działań promocyjnych, które prowadzimy od kilku lat – mówił Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin. – W odróżnieniu od innych miast w Polsce w Lublinie mamy już stabilny ruch turystyczny z Izraela i jestem przekonany, że dzięki nowemu połączeniu liczba osób odwiedzających nasze piękne miasto będzie wzrastała.
Przedstawiciele władz portu ujawnili również, że rozmawiają na temat połączeń lotniczych z Ukrainą. (kal)