Powstaje zielona enklawa

Skwer przy Środowej w pełnej krasie zaprezentuje się wiosną

Dobiegły końca zaplanowane na 2020 prace związane z aranżacją skweru pomiędzy blokami przy ul. Środkowej w Świdniku. Powstało tu miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli odpocząć oraz co nieco dowiedzieć się o przyrodzie.


Wiosną ubiegłego roku Urząd Miasta Świdnik dokonał przeglądu miejskich placów zabaw. Okazało się, że ten przy ulicy Środkowej jest już na tyle zniszczony, że bardziej nadaje się do rozbiórki, niż do naprawy. Miasto postanowiło więc, że na nowo zagospodaruje to miejsce. Podjęto decyzję, że nie powstanie tu typowy plac zabaw, tym bardziej, że nieopodal zlokalizowany jest duży teren rekreacyjny z większym placem zabaw oraz skate parkiem, a miejsce służące wypoczynkowi i edukacji.

Prace związane z aranżacją skwerku właśnie dobiegły końca. Ustawiono m.in. nowe ławki, wygodne leżaki, rabaty na kwiaty i zioła oraz domki dla owadów.

– Część infrastrukturalna jest już ukończona, ale pełną urodę tego miejsce zobaczymy dopiero wiosną, kiedy nasadzone zostaną kwiaty i zieleń – mówi wiceburmistrz Świdnika, Marcin Dmowski.

Mieszkańcom okolicznych bloków nowy skwerek przypadł do gustu.

– Mi osobiście bardzo się to podoba. Będzie można tu przyjść, usiąść i odpocząć. Jestem ciekawa efektu końcowego, jak już wszystko będzie kwitnąć – mówi jedna z naszych czytelniczek.

Zielony zakątek przy Środkowej będzie również sprzyjał edukacji ekologicznej, bo nasadzone tu rośliny zostaną opisane. Inwestycja pochłonie około 100 tys. zł.(w)