Powstrzymają elektromagnetyczne fale?

Ponad 200 osób podpisało się pod petycją, jaką w miniony czwartek złożyli w ratuszu mieszkańcy ul. Poligonowej. Boją się elektromagnetycznego promieniowania, który może im zafundować stacja bazowa telefonii komórkowej Play.
– Firma Play chce postawić 50-metrowy maszt z dwunastoma antenami na działce przy ul. Poligonowej 78. Zgodę wyrazili właściciele terenu, którzy tu nie mieszkają. Nikt poza nimi nie jest tu zainteresowany taką inwestycją – mówi Henryka Jarosławska, mieszkanka Poligonowej.
Chodzi o teren, który nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W takim przypadku uzyskanie pozwolenia jest łatwe i miastu trudno przeciwdziałać planom potencjalnego inwestora.
– A mówimy o zagrożeniu smogiem elektromagnetycznym – mówi wspierający mieszkańców radny Stanisław Brzozowski (PiS).
Wszyscy boją się tu tego, że promieniowanie emitowane przez anteny wcześniej czy później odbije się na ich zdrowiu.
– Maszt ma stanąć około 50 metrów od mojego domu. Trudno wyobrazić sobie życie w jego cieniu – mówi Władysław Laszek, jeden z członków delegacji, która przyniosła petycję do ratusza
To kolejna próba budowy masztu stacji bazowej w tym rejonie. Wcześniej lokalna społeczność dała odpór podobnym inicjatywom przy ulicach Grabowej, Kaskadowej czy Willowej. Przy tej ostatniej o antenę z nadajnikiem starała się w minionym roku firma Aero 2. Zamówiona przez mieszkańców ekspertyza z wnioskiem sprzeciwiającym się inwestycji została przedłożona wojewodzie lubelskiemu, który przyznał rację mieszkańcom. – Znamy tę historię. Przygotowujemy fachową ekspertyzę, którą przedstawimy, jeśli ratusz wyda przychylną inwestorowi decyzję. Chcemy też, by prezydent powołał niezależnego biegłego, który oceni uciążliwość tej inwestycji – dodaje pani Henryka.
Mieszkańcy zachodzą w głowę, jak to możliwe, żeby tak uciążliwa dla zdrowia inwestycja mogła zostać zatwierdzona bez rzetelnej oceny raportu przez Wydział Ochrony Środowiska. Jako właściwe miejsce wskazuję tereny rolne przy ul. Bohaterów Września, gdzie planowany jest nowy cmentarz komunalny.
Urzędnicy wskazują na fakt, że przy tego rodzaju inwestycji zgodnie z polskim prawem nie jest wymagane przedłożenie raportu przez WOŚ.
To już kolejna próba inwestora uzyskania pozwolenia na budowę masztu telefonii w tym miejscu. – W lutym 2016 roku inwestor otrzymał decyzję odmowną. Powodem był brak drogi dojazdowej do planowanej inwestycji. W sierpniu ub. r. złożono kolejny wniosek, a mieszkańcy zostali o tym poinformowani. Postępowanie jest w toku, inwestor ma przed sobą długą drogę do uzyskania pozwolenia na budowę – mówi Joanna Bobowska, z biura prasowego ratusza.
BARTŁOMIEJ CHUDY