Powtórka z Czarnobyla?

Ze względu na walki w rejonie elektrowni na Ukrainie strażacy dostali tabletki z jodkiem potasu. Podawano go po katastrofie w Czarnobylu. Czeka nas powtórka z 1986 roku?

W ubiegłym tygodniu strażacy w całym kraju – w tym w Chełmie – otrzymali tabletki z jodkiem potasu. Ta nagła dystrybucja została podjęta w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, ze względu na doniesienia medialne dotyczące walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie. Elektrownia została kilkakrotnie ostrzelana, a obecnie jest okupowana przez Rosjan.

Jak podaje MSWiA, to standardowa procedura stosowana na wypadek ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Obecnie jednak ono nie występuje, a sytuacja – wedle zapewnień resortu – jest monitorowana na bieżąco przez Państwową Agencję Atomistyki. Jednak niepewność czuć w powietrzu, bo wielu mieszkańców doskonale pamięta wydarzenia z 1986 roku. Po wybuchu elektrowni w Czarnobylu masowo podawany był przecież płyn Lugola, którego składnikiem jest jodek potasu.

Resort milczy na temat dokładnej ilości sztuk tabletek, które trafiły do Chełma. – Odpowiednia ilość jodku potasu została zabezpieczona dla każdego obywatela, który będzie tego potrzebował – odpowiada lakonicznie biuro prasowe MSWiA.

Tymczasem na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej wojewoda lubelski Lech Sprawka apelował o nieprzyjmowanie jodku na własną rękę.

– Apeluję do mieszkańców województwa lubelskiego, żebyśmy w tej chwili nie biegali do lekarzy POZ z prośbą o receptę, nie usiłowali kupować tabletek jodku potasu. Mamy je zabezpieczone na terenie województwa lubelskiego – one fizycznie są w takiej ilości, która przekracza liczbę mieszkańców. Dlatego mieszkańcy nie powinni podejmować w tym zakresie w tej chwili żadnych działań. Po drugie: to, przed czym przestrzegają lekarze: nie należy stosować profilaktycznie tabletek jodku potasu, ponieważ stosuje się je wtedy, kiedy jest zagrożenie. W momencie pojawienia się zagrożenia mamy kilka godzin na to, żeby w sposób bezpieczny dystrybuować i zażyć ten produkt – mówił. (pc)