Pozbądź się długu, chroń prawo do zasiłku

Od stycznia 2018 r. zmieni się sposób opłacania składek. Będzie prościej, ale część przedsiębiorców może utracić ubezpieczenie chorobowe. ZUS ostrzega.

Od 2018 roku każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny numer rachunku składkowego i wpłacał na to konto łączną kwotę składek. ZUS podzieli ją na poszczególne ubezpieczenia, przy czym w pierwszej kolejności składki pokryją najstarsze zadłużenie. Zatem jeśli przedsiębiorca nie ureguluje zadłużenia, w przyszłym roku z automatu skasuje swoje dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.
– A to oznacza, że straci możliwość uzyskania na przykład zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego. Żeby ustrzec przed tym przedsiębiorców, wysyłamy do nich listy z informacją. Trafią one do prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, którzy mają zadłużenie w składkach i dotychczas byli zgłoszeni do ubezpieczenia chorobowego – wyjaśnia Zbigniew Wasąg, dyrektor Oddziału ZUS w Biłgoraju.
W przypadku niektórych jest to kwota rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych – spłata nie będzie więc dużym obciążeniem. Jeśli jednak dług jest znacznie większy, a jednorazowa spłata niemożliwa, można go rozłożyć na raty.
– Zachęcamy do kontaktu z doradcami do spraw ulg i umorzeń w ZUS. Oni podpowiedzą, jaka forma pomocy będzie dla zadłużonego przedsiębiorcy najlepsza. Pomogą wypełnić wniosek o raty i przygotować potrzebne dokumenty – zapewnia Marta Skwarek, naczelnik Wydziału Realizacji Dochodów w biłgorajskim ZUS.
ZUS zapewnia, że wystarczy podpisać umowę ratalną do końca tego roku i spłacać w terminie – wpłaty na składki bieżące i raty zostaną rozliczone. (opr. pc)