Pożegnali zasłużonego świdniczanina

26 stycznia, w wieku 90 lat, zmarł Nikodem Buchowiecki, społecznik, wieloletni prezes Klubu Seniorów Lotnictwa w Świdniku, uhonorowany odznaczeniem „Bene Merenti Civitatis Świdnik” i tytułem „Świdniczanina Roku 2004”.

Nikodem Buchowiecki urodził się 6 sierpnia 1930 roku we wsi Swarycewicze na Kresach. W 1951 roku ukończył Państwowe Liceum Mechaniczno-Lotnicze w Warszawie z dyplomem technika budowy płatowców. Rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej, ale z powodów materialnych zmuszony był je przerwać. Dyplom inżynierski uzyskał później, w 1970 r., kończąc Wieczorową Szkolę Inżynierską na Politechnice Warszawskiej.

Ze Świdnikiem związał się w 1951 roku. Rozpoczął wówczas pracę w WSK. Już wtedy miał na swoim koncie odbyte kursy i szkolenia lotnicze.

Na początku pracy w WSK zajmował się technologią tylnej części kadłuba samolotu Mig-15. Następnie, po uruchomieniu produkcji śmigłowca Mi-1 wspólnie z Wacławem Kurtzem i Wiesławem Redą tłumaczył z rosyjskiego technologię przystosowując ją do krajowych warunków. Pracował w Dziale Start i Ekspedycja Techniczna, następnie został przeniesiony do Działu Reklamacji i Obsługi Technicznej; w grudniu 1964 roku został kierownikiem działu Reklamacji i Obsługi Gwarancyjnej. W latach 1972-79 był przedstawicielem Ministerstwa Handlu Zagranicznego Centralnego Zarządu Inżynierii na cały Związek Radziecki. Po powrocie do Świdnika pracował nadal w dziale Obsługi Gwarancyjnej, a ostatnie lata przed przejściem na emeryturę w 1992 roku pracował w dziale głównego konstruktora. W sumie w WSK przepracował ponad 40 lat.

Nikodem Buchowiecki zapisał się na kartach historii Świdnika również jako wielki miłośnik lotnictwa. Był jednym ze współzałożycieli Aeroklubu Fabrycznego w Świdniku. Działał społecznie. Wiele lat przewodniczył świdnickiemu Klubowi Seniorów Lotnictwa. Był również wiceprezesem Krajowej Rady Seniorów Lotnictwa. Jego zaangażowanie w życie społeczne doceniały również władze miasta i świdniczanie. N. Buchowiecki otrzymał m.in. odznaczenie „Amicus Civitatis” oraz „Bene Merenti Civitatis Świdnik”. Został również wybrany „Świdniczaninem Roku 2004” w plebiscycie „Głosu Świdnika”.

Zmarł 26 stycznia 2021 roku w świdnickim szpitalu. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 29 stycznia w kościele pw. NMP Matki Kościoła, a urna została złożona w grobie rodzinnym na cmentarzu komunalnym w Świdniku (opr. w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here