Pożegnanie mistrza

20 marca zmarł Henryk Jaworski, pilot szybowców i samolotów, laureat wielu nagród i odznaczeń oraz nauczyciel wielu pokoleń lotników. Pogrzeb odbył się w miniony czwartek, 25 marca, w parafii pw. św. Józefa w Świdniku.


Henryk Jaworski urodził się 2 czerwca 1933 r. na kielecczyźnie. W 1952 roku, jako absolwent Technikum Lotniczego w Bielsku-Białej rozpoczął pracę w świdnickich zakładach WSK. Całe swoje życie związał z lotnictwem, a swoją pasją zarażał innych, także najbliższych. Był pilotem i instruktorem; opanował pilotaż 22 typów szybowców i 18 samolotów, a w powietrzu spędził tysiące godzin. Odnosił również liczne sukcesy na krajowych zawodach szybowcowych i lotniczych.

– „Do dziś krążą w Świdniku opowieści o tym jak Henrykowi Jaworskiemu w 1964 r. podczas treningu przed Mistrzostwami Polski w akrobacji samolotowej podczas wykonywania jednej z figur akrobacyjnych na Zlinie, od samolotu „odmaszerowało” skrzydło. Stało się to nad szosą tuż przy świdnickich krzyżówkach. Tylko dzięki temu, że pilot leciał na przepisowej wysokości i zachował zimną krew, zdążył się uratować. Spadochron rozwinął tuż nad ziemią w ostatniej chwili i szarpnięty nadludzkim wysiłkiem wylądował w rowie, a nie na jezdni, pod kołami samochodów” – czytamy we wspomnieniach kolegów pana Henryka ze świdnickiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Przez 8,5 roku H. Jaworski pracował poza domem, jako pilot, m.in. „agro” i szef polskich baz w Libii, Egipcie, ZSSR, Bułgarii, Iraku, Anglii, Sierra Leone, Wenezueli, Nigerii, Hiszpanii, Francji, Niemczech, na Węgrzech, Białorusi i Litwie, zbierając liczne pochwały i gratulacje za swoją pracę. Latał 55 lat, do 2011 roku. Miał na swoim koncie liczne sportowe sukcesy w lotnictwie i szybownictwie; był laureatem wielu nagród i odznaczeń, m.in. laureatem nagrody „Błękitne Skrzydła” Skrzydlatej Polski przyznanej w 2011 r. Zdobył m.in. Srebrną, Złotą i Diamentową Odznakę Szybowcową, Tytuł Mistrza Sportu w Szybownictwie (1964). Przyznano mu również Odznakę Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego (1973), Złotą Odznakę Zasłużonego Pracownika dla WSK „PZL – Świdnik” (1975), Brązowy Medal dla Obronności Kraju (1984), Honorową Odznakę za zasługi dla Lubelszczyzny (1985), Srebrną Odznakę za zasługi dla Rozwoju Przemysłu Maszynowego (1991) oraz Złoty Krzyż Zasługi (2002). Zmarł 20 marca 2021 roku, w wieku 88 lat. (opr. w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here