Poznają świat z Erasmusem

Ekipa „Piątki” we Włoszech

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku od lat biorą udział w międzynarodowych projektach Erasmus+. Dzięki temu rozwijają swoją wiedzę, kreatywność, szlifują znajomość języków obcych, a także podróżują. Ostatnio wraz z opiekunami odwiedzili Włochy i Turcję.

Wyjazd do Włoch odbył się w ramach projektu Erasmus + „Let’s Light on the Solution”.

W czasie kilkudniowego pobytu czwórka uczniów pod opieką pań Katarzyny Król i Anny Szewczyk-Herety odwiedziła Padwę. Tam wspólnie z kolegami z Włoch, Portugalii i Gwadelupy zgłębiali motyw światła w literaturze i sztuce: były eksperymenty chemiczne, warsztaty malarskie, warsztaty z projektowania odzieży. Nie zabrakło też czasu na próbowanie lokalnych przysmaków i zwiedzanie. Młodzież odwiedziła najciekawsze zabytki Padwy m.in. Palazzo della Ragione, bazylikę Świętego Antoniego i bazylikę św. Justyny, gdzie znajduje się grób św. Łukasza Ewangelisty.

– Wyjazd był naprawdę udany. Miałyśmy okazję zwiedzić wiele pięknych miejsc. Jednym z nich było Treviso, w którym spróbowałam najlepszego na świecie tiramisu. Byliśmy też w Wenecji, która zachwyca swoim krajobrazem oraz architekturą. Kanały oraz klimatyczne, wąskie uliczki nadawały uroku temu miastu. Każdego dnia próbowałyśmy lokalnego jedzenia. Najbardziej smakowały mi makarony, w szczególności carbonara. Prawdziwy klimat każdego wyjazdu tworzą ludzie. Miałam przyjemność poznać wiele fantastycznych osób. Wspólnie z moja przyjaciółką Julią, poznałyśmy dwie sympatyczne Włoszki, z którymi połączyła nas wspólna pasja – czytanie książek. Ostatniego dnia naszego pobytu dziewczyny zabrały nas do swojej ulubionej księgarni. Był to fantastycznie spędzony czas w gronie niezapomnianych osób – mówi Lena Stafijowska, jedna z uczestniczek wyjazdu.

W ostatnich dniach października młodzież z „Piątki” gościła także w tureckim Stambule, gdzie wraz z rówieśnikami z Portugalii, Turcji, Grecji i Włoch realizowała projekt Erasmus+ „Walking Together”, poświęcony prawom człowieka i tolerancji. Uczniowie brali udział w warsztatach artystycznych, zajęciach sportowych, odwiedzili także różne organizacje działające na terenie miasta, centrum kultury, spotkali się z burmistrzem, zwiedzali park miniatur, podziwiali piękną Cieśninę Bosfor i próbowali pysznej tureckiej kuchni.

– Na wyjeździe do Stambułu zwiedziliśmy bardzo dużo ciekawych oraz charakterystycznych dla tego miasta miejsc i budowli. Takich jak Hagia Sophia, Tokpapi Palace. Moim faworytem była Hagia Sophia, ponieważ od wewnątrz wyglądała pięknie. Bardzo dobrze wspominam również odwiedzenie największego bazaru w Turcji, gdzie każdy mógł znaleźć dla siebie jakąś pamiątkę. Odbyło się również wiele ciekawych zajęć integracyjnych. Moim zdaniem wyjazd był udany i warty, dosyć długiej podróży – mówi Mateusz Kubiniec, jeden z uczestników wyjazdu. (w)