Poznawanie wspólnej historii

Lubelska młodzież ze swoimi kolegami z Izraela podczas wizyty w Rishon LeZion

Od 21 do 28 lipca Lublin gościł grupę młodzieży z partnerskiego miasta Rishon LeZion w Izraelu. To początek wspólnego programu edukacyjnego miast partnerskich.

W kwietniu br. dwunastu uczniów lubelskich szkół średnich wyjechało do Izraela, gdzie m.in. spotkali się z potomkami lubelskich Żydów i zwiedzili Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Rewizyta ich rówieśników z Izraela to część programu. Podczas pobytu w Lublinie zaplanowano m.in. udział młodzieży w warsztatach przygotowanych przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. – Dotyczyły one głównie historii przedwojennego Lublina i spraw związanych z życiem i zagładą Żydów lubelskich.

Po pracy merytorycznej nasi goście mieli okazję poznać współczesny Lublin i region, a także wziąć udział w Carnavale Sztukmistrzów – mówi Grzegorz Jędrek z biura prasowego ratusza. Częścią pobytu młodych Izraelczyków był też wyjazd do Kazimierza Dolnego i uczestnictwo w Marszu Pamięci na teren lubelskiego Umschlagplatzu. Projekt wymiany młodzieży realizowany jest przez Miasto Lublin i Rishon LeZion. Partnerem projektu jest Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. W trakcie pobytu młodzież nocuje u lubelskich rodzin. (EM.K.)

Rishon LeZion jest partnerskim miastem Lublina od 1 października 1992 roku. Liczy około 240 tys. mieszkańców. Jego nazwa oznacza „Pierwszy w Syjonie”. To ważny punkt w historii Izraela: została tu założona pierwsza na świecie szkoła hebrajska, powstały pierwsza w Izraelu orkiestra oraz winiarnia. To w Rishon LeZion skomponowano hymn żydowski i tu zawisła po raz pierwszy flaga żydowska. Miasto położone jest nad Morzem Śródziemnym. Jego obywatele to w większości ludzie młodzi – 60% z nich nie przekroczyło 40. roku życia. Wśród interesujących zabytków należy wymienić: Chaviv – pierwszą hebrajską szkołę (1888 r.) i Jad Lebanim – muzeum historii Rishon LeZion. Do ważniejszych obiektów archeologicznych należą: mający ponad 4 tys. lat cmentarz, letnia forteca asyryjska mająca 1700 lat oraz trzy winiarnie, z których każda ma po 1500 lat. Obecnie w mieście dynamicznie rozwija się przemysł spożywczy, produkcja materiałów budowlanych, przemysł elektryczny i metalowy. Znajduje się tu również jedna z największych na świecie winiarni, a corocznie organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Wina.