Pracownicy mają kłopot

Ponad trzy tysiące pracodawców z regionu nie zarejestrowało się w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Ich pracownicy mają kłopot, gdy idą na zwolnienie lekarskie.


W PUE muszą się zarejestrować pracodawcy, którzy płacą składki za więcej niż pięć osób. Dzięki temu, gdy pracownik zachoruje, nie musi zanosić swojemu szefowi zwolnienia lekarskiego. Elektroniczny dokument dostaje on mailem albo esemesem.

– PUE ułatwia też przygotowanie dokumentów do wypłaty zasiłku chorobowego i opiekuńczego. Pozwala również szybko skierować wybrane zwolnienie do kontroli ZUS – tłumaczy Małgorzata Korba, rzecznik prasowy ZUS w województwie lubelskim.

Ponad trzy tysiące pracodawców z regionu jeszcze nie zarejestrowało się w systemie. Mają na to czas do końca listopada. To ostateczny termin, bo od grudnia nie będzie już papierowych zwolnień lekarskich.

Z tego powodu ZUS organizuje szkolenia dla pracodawców. Najbliższe odbędą się w Biłgoraju (22 sierpnia i 11 września), Chełmie (23 sierpnia), Zamościu (10 sierpnia, 7 września), Hrubieszowie (21 sierpnia), Tomaszowie Lubelskim (5 września), Janowie Lubelskim (11 września). Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl. GR