Prawa miejskie wracają do Izbicy!

Izbica znalazła się na liście miejscowości, które od 1 stycznia 2022 r. mogą zyskać status miasta. Rada Ministrów właśnie ogłosiła projekt rozporządzenia w tej sprawie, który jest jednym z ostatnich etapów procedury, związanej z nadaniem praw miejskich.

Izbica była już miastem w latach 1750-1869 roku, ale straciła prawa miejskie w wyniku represji po powstaniu styczniowym. – Ich odzyskanie to nie tylko prestiż, ale również większe szanse rozwoju i możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych. We wniosku o przywrócenie praw miejskich zwróciliśmy szczególnie uwagę na walory historyczno-kulturowe, obecną strukturę społeczno-gospodarczą i przede wszystkim oczekiwania mieszkańców – podkreśla wójt gminy Izbica Jerzy Lewczuk.

Jednocześnie dodaje, że status miasta daje możliwości korzystania nie tylko z dotychczasowych funduszy zewnętrznych na rozwój obszarów wiejskich, ale także nowych dotacji, przeznaczonych na rozwój miast. – To nieco inne środki, a koszty uzyskania statusu miasta są niewielkie. Rachunek jest więc prosty – uważa Lewczuk.

Wniosek rady gminy poprzedziły konsultacje, w których wzięła udział prawie jedna czwarta mieszkańców. Za przywróceniem praw miejskich opowiedziało się ponad 76 procent uczestników konsultacji. (i)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here