Prawdziwe atrakcje nieprędko

Plac zabaw przy ul. Witosa i zamontowane tam urządzenia wyglądają bardzo skromnie w porównaniu z nowoczesnymi tego typu obiektami

Radny Marcin Magier (KWW Waldemara Jaksona) pyta ratusz o możliwość modernizacji placu zabaw przy ul. Witosa. Urząd odpowiada, że na razie takiej inwestycji nie planuje i wskazuje, że być może część oczekiwanych przez radnego prac mogłaby wykonać Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świdniku, będąca właścicielem terenu, na którym znajduje się obiekt.


Najmłodszy świdnicki radny na początku maja wystąpił z interpelacją do burmistrza Waldemara Jaksona, w której pyta o możliwość zmodernizowania placu zabaw na osiedlu Wschód przy ul. Witosa między blokami 5a i 7a oraz o to, ile by to kosztowało. Wskazuje, że mieszkańcy już od dawna skarżą się na zły stan techniczny znajdujących się tam urządzeń do zabawy i brak oświetlenia tego miejsca.

– W okolicy nie ma innego placu, więc jest to jedyne miejsce gdzie dzieci mogą pobawić się na świeżym powietrzu – uzasadnia Marcin Magier. – Znajduje się tam m.in. piaskownica, zjeżdżalnia i drabinki, które znacznie odbiegają od dzisiejszych standardów i od wielu lat nie były wymieniane ani naprawiane. Problemem jest też brak oświetlenia, co uniemożliwia korzystanie z urządzeń po zmroku, za to zachęca do organizowania w tym miejscu schadzek i spożywania alkoholu.

Radny podkreśla, że już konsultował z rodzicami z tamtej okolicy, jak powinien wyglądać zmodernizowany plac i w jakie urządzenia powinien być wyposażony. Ich zdaniem potrzebne są nowe huśtawki, piaskownica, dodatkowe ławki, wyrównanie podłoża, przy jednoczesnym zachowaniu jego trawiastej nawierzchni.

Odpowiadając na interpelację burmistrz Waldemar Jakson poinformował radnego, że miasto nie jest właścicielem tego terenu, a jedynie swego czasu wydzierżawiło go od Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku, aby doposażyć plac w urządzenia do zabawy, na co spółdzielnia nie miała funduszy. Nie tak dawno, bo w lipcu 2014 roku, magistrat z własnych pieniędzy kupił nowe urządzenia i zachował stare, które były w dobrym stanie technicznym.

– Zdajemy sobie sprawę z potrzeb dzieci i rodziców użytkujących opisywany plac zabaw oraz możliwości, jakie dają nowocześnie wyposażone tego typu obiekty, ale obecnie w budżecie nie ma środków zaplanowanych na kolejne doposażenie i modernizację placu przy ul. Witosa – informuje świdnicki magistrat. – Poza tym aktualnie naszym priorytetem jest modernizacja dwóch najstarszych gminnych placów zabaw – przy ul. Kopernika i ul. Środkowej, które znajdują się w o wiele gorszym stanie niż ten przy Witosa i bez doinwestowania grozi im całkowite zamknięcie.

Ratusz sugeruje, że Spółdzielnia Mieszkaniowa, jako właściciel terenu, na którym znajdują się plac zabaw, może, wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, we własnym zakresie zamontować jego oświetlenie.

– Mam nadzieję, że nie jest to ostatnie słowo w tej sprawie ze strony ratusza,. Uważam, że we współpracy ze spółdzielnią można szybko odnowić plac – komentuje M. Magier odpowiedź burmistrza i zapowiada, że będzie podejmował dalsze kroki związane z modernizacją tego obiektu. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here