Prawdziwy skarb miasta

Podczas gali w MOK świdniccy seniorzy zaprezentowali swoje rozliczne talenty, w tym artystyczne

W ubiegłym tygodniu świdniccy seniorzy obchodzili swoje święto. Z okazji przypadającego 1 października Międzynarodowego Dnia Osób Starszych w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku zorganizowano okazjonalną wystawę fotograficzną oraz galę, podczas której seniorzy zaprezentowali swoje artystyczne talenty i wyróżniono osoby działające na rzecz osób starszych.


Obchody rozpoczął w poniedziałek, 1 października, wernisaż wystawy fotograficznej w galerii „Za Szybą” pt. „Nasze miasto – my w nim”. Ekspozycję tworzą zdjęcia Rafała Gorala, których bohaterami są świdniccy seniorzy pozujący w plenerze i różnymi rekwizytami.

Główne uroczystości odbyły się we wtorek w sali widowiskowej MOK, gdzie seniorzy zaprezentowali swoje prace plastyczne i rękodzieło oraz talenty wokalno-muzyczne – na scenie zaprezentowały się zespoły: „Ach to My” WZT, Zespół Śpiewaczy „Spokojna Przystań”, Zespół Śpiewaczy „Podzamcze”, dwie grupy z PSONI: „Motyle” i „Pasjonaci” oraz „Druga Młodość” z Trawnik. Punktem kulminacyjnym seniorskich popisów był spektakl taneczny „Zaczarowana dorożka”, zrealizowany wspólnie ze Świdnicką Grupą Teatralną „Teatr Drogi” w reżyserii Anety Stodulskiej-Sowy i pokaz mody, w którym seniorki zaprezentowały się m.in. kreacjach letnich, strojach sportowych i jako przedstawicielki różnych zawodów.

– Dzień Seniora to szczególne święto. Wam, ludziom starszym należy się szacunek i uznanie za bezinteresowną miłość i mądrość, jakimi obdarowujecie młodsze pokolenia. Niesiecie ciepło i zrozumienie, kultywujecie stare obrzędy i zwyczaje. Dzisiaj chcemy uczcić ten piękny dzień i podziękować wam, drodzy seniorzy, za wasze złote serca, ręce, wiedzę i doświadczenie – mówiła podczas części oficjalnej Anna Stachyra, przewodnicząca oddziału rejonowego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Świdniku.

Ciepłe słowa do seniorów skierowali również przedstawiciele władz miasta.

– Frekwencja na tej uroczystości świadczy, że nasz 65-letni Świdnik jest doskonałym miejscem nie tylko dla dzieci i osób czynnych zawodowo, ale też dla państwa. Stanowicie potencjał miasta i będziemy dokładać wszelkich starań, by zapewnić wam komfortowe życie i zawsze służyć pomocą przy inicjatywach, które podejmujecie. W imieniu własnym i burmistrza Waldemara Jaksona, gratuluję pięknej aktywności i życzę dużo zdrowia – mówiła Ewa Jankowska, sekretarz Urzędu Miasta Świdnik.

– Kilkanaście lat temu powołano do życia Miejskie Centrum Usług Socjalnych. Podejmuje ono wiele inicjatyw z myślą o osobach starszych. Organizuje letnie potańcówki, wystawy plastyczne, różnego rodzaju spotkania. Seniorzy próbują nam w pewien sposób uzmysłowić i pokazać piękno dnia codziennego i naszego miasta. Są także strażnikami tradycji, również tych świdnickich, patriotyzmu, religii, najważniejszych wartości – podkreślał Włodzimierz Radek, przewodniczący Rady Miasta Świdnik.

Podczas uroczystości uhonorowano osoby aktywnie działające na rzecz starszych mieszkańców Świdnika. Dyplomami wyróżniono: Helenę Czerwonogrodzką, Andrzeja Krygiera i Annę Stachyrę. Wręczono też listy gratulacyjne za długoletni staż w PZERiI. Otrzymali je: Szymon Arasimowicz, Halina Bełdowska, Teresa Celej, Krystyna Kulig, Janina Podkowa-Piłat, Bożena Siewak, Tadeusz Tatrzański i Stanisława Wójcik.

Świdnickie obchody „Dnia Seniora” zorganizował Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Miejskie Centrum Usług Socjalnych w Świdniku. JN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here