Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie?

W każdym samochodzie osobowym znajdują się trzy lusterka – jedno wewnętrzne (wsteczne) i dwa boczne, zewnętrzne. Prawidłowe ustawienie lusterek samochodowych jest bardzo ważne i ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie?

Współczesne lusterka samochodowe mają specjalny kształt. Są asferyczne, łamane, dzięki czemu można wyeliminować w pewnym stopniu tzw. „martwe pole”, czyli pewien wycinek przestrzeni, którego w lusterku nie widać. O lusterka trzeba też dbać – od czasu do czasu ich szkiełka trzeba przeczyścić dobrym preparatem do czyszczenia. W przypadku uszkodzenia natychmiast trzeba je wymienić na nowe, zgodne z zaleceniami producenta pojazdu. Lusterka wewnętrzne w nowych samochodach posiadają tzw. tryb nocny, który pozwala uniknąć oślepiania światłami innych aut. Wystarczy nacisnąć odpowiednią klapkę. Warto korzystać z tej możliwości, albowiem mocne światła innych aut, odbijające się w lusterku, wyjątkowo męczą wzrok. Jest i wygodniejsze rozwiązanie, stosowane w autach wyższych klas. To lusterka fotochromatyczne, które automatycznie ściemniają się, gdy auto jadące z tyłu świeci mocnymi światłami. Takie lusterko wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej samochodu.

Jak powinno się korzystać z lusterek w czasie jazdy?

Przede wszystkim często, aby stale kontrolować to, co dzieje się wokół auta. Za wyjątkiem sytuacji, w której cofamy, w lusterka powinno się spoglądać krótko. Spoglądając w lusterko na krótko co dwie lub trzy sekundy, można określić, z jaką prędkością poruszają się auta po innych pasach drogi. To pozwoli ocenić możliwość zmiany pasa. Poza tym w lusterka – boczne i wsteczne – powinno się automatycznie spoglądać przy każdej redukcji biegu, przy zdjęciu nogi z pedału gazu, nie wspominając już o tym, gdy mamy zamiar hamować.

Prawidłowe ustawienie lusterek – lusterko wewnętrzne

Zawsze najpierw należy odpowiednio ustawić fotel, a dopiero potem lusterka. Po każdej zmianie ustawienia fotela kierowcy, należy skorygować ustawienie lusterek. Na początek lusterko wewnętrzne (wsteczne). Musi być ustawione tak, aby kierowca widział w przez środek tylnej szyby jak najdalej do tyłu. Jeśli w aucie są przewożone wysokie bagaże, to powinno się je umieścić tak, aby nie zasłaniały widoczności do tyłu.

Prawidłowe ustawienie lusterek – lusterka boczne

Wiele samochodów posiada elektrycznie sterowane lusterka boczne, co znacznie ułatwia manewrowanie nimi.
Lusterko lewe – należy ustawić tak, aby widzieć w nim jak najdalszy pas jezdni do tyłu, jak również tylne drzwi po lewej stronie lub tylną część samochodu. Tylne drzwi nie powinny zajmować więcej, niż dziesięć procent powierzchni lusterka.
Lusterko prawe – musi być w nim widać jak najdalszy pas jezdni do tyłu oraz tylne drzwi po prawej stronie lub tylną część samochodu w autach trzydrzwiowych.
Lusterka boczne nie mogą być ani ustawione zbytnio do dołu (aby widzieć w nich krawężniki) ani zbytnio do góry.