Prawie po staremu

Ministerialne plany nie zburzą dotychczasowej sieci szkół w gminie Kamień. Jedyne gimnazjum zostanie wygaszone, a Zespół Szkół w Strachosławiu stanie się ośmioklasową podstawówką.

W gminie Kamień są trzy szkoły. Najstarsza jest Szkoła Podstawowa w Czerniejowie, której początki sięgają I wojny światowej. Placówka mieści się w dwóch budynkach: w jednym uczą się uczniowie klas I-VI, w drugim działa oddział przedszkolny. Organem prowadzącym podstawówkę w Czerniejowie jest Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Czerniejów. W 1921 r. powstała SP w Kamieniu. Obecnie uczy się w niej stu kilkunastu uczniów oraz dzieci z oddziału przedszkolnego. Organem prowadzącym podstawówkę w Kamieniu jest gmina. Samorząd prowadzi także Zespół Szkół w Strachosławiu, najmłodszą placówkę oświatową w gminie. Ministerialne plany likwidacji gimnazjów, dotychczasowej siatki szkół w gminie Kamień nie zburzą, w przeciwieństwie do wielu innych samorządów powiatu chełmskiego.

Jedyne gimnazjum w gminie Kamień, wchodzące w skład ZS w Strachosławiu, zostanie wygaszone. Z kolei Zespół Szkół stanie się ośmioklasową podstawówką. Projekt uchwały w tej sprawie urzędnicy gminy Kamień przedstawili do zaopiniowania przedstawicielom kuratorium oświaty. Radni gminy Kamień podejmą uchwałę na najbliższej sesji. W pierwszym roku po zmianach na pewno nie będzie zwolnień wśród nauczycieli.
– Może się zdarzyć, że będą niepełne etaty, ale szczegóły będziemy znać za parę miesięcy, gdy gotowe będą arkusze organizacyjne – mówi Roman Kandziora, wójt gminy Kamień. – Najważniejsze, że sieć szkół pozostanie, nie będzie żadnej likwidacji. (mo)