Prawko robią za darmo

Pierwsze jazdy uczniowie „Norwida” już mają za sobą

Prowadzenie auta to jedna z tych umiejętności, które bardzo przydają się w życiu. Jest też atutem, kiedy szukamy pracy. Doskonale wiedzą o tym uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Świdniku, którzy właśnie rozpoczęli kurs prawa jazdy kategorii B. Nie zapłacą za niego ani złotówki.


Od września ZS Nr 1 im C. K. Norwida w Świdniku realizuje projekt „Mistrzostwo w zawodzie kluczem do sukcesu” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Jego cel to szeroko pojęte doskonalenie zawodowe. W projekcie uczestniczą zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Co zyskali do tej pory? 50 uczniów z sukcesem zakończyło już I edycję staży i praktyk zawodowych. Najlepszym z nich pracodawcy zaproponowali pracę.
– Realizujemy projekty służące podnoszeniu kwalifikacji zawodowych naszych uczniów. Najlepszym dowodem na doskonałe przygotowanie merytoryczne i techniczne jest fakt, że wielu z nich już dostało propozycje zatrudnienia. Wszystko dlatego, że nasze kierunki kształcenia to odpowiedź na oczekiwania potencjalnych pracodawców i uczniów, którzy wybierają naukę w szkołach zawodowych – tłumaczy Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki.
W ramach projektu w ostatnim czasie w szkole doposażono także pracownie zawodowe, a nauczyciele mogą wziąć udział w kursach doszkalających. Na tym nie koniec. Ostatnio uczniowie „Norwida” rozpoczęli kurs prawa jazdy kat. B. Obecnie trwają zajęcia teoretyczne, a już od kwietnia ruszy praktyczna nauka jazdy.
Dzięki pozyskanym środkom unijnym zarówno kurs jak i egzamin zewnętrzny są dla uczniów całkowicie bezpłatne. W zajęciach uczestniczy 20 osób z klas o profilu technik logistyk oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Przyszłych kierowców z „Norwida” kształci Ośrodek Szkolenia Kierowców Roberta Wołoczko. W kolejnym roku szkolnym przewidziana jest także kontynuacja kursu na prawo jazdy. Już dziś wiadomo, że będzie mogła z niego skorzystać trzydziestka uczniów. Możliwość zrobienia prawa jazdy w szkole mają również uczniowie Zespołu Szkół w Piaskach. Do do tamtejszej pracowni Środków Transportu Drogowego trafiła niedawno nowiutka Skoda Fabia. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here