Precz z plastikiem

Od 2020 r. lubelski urząd miasta rezygnuje z wody w plastikowych butelkach. Na sesjach, spotkaniach w ratuszu i w miejskich urzędach dostępna będzie kranówka.


– Od stycznia, podczas oficjalnych spotkań czy konferencji prasowych, woda dla gości dostępna jest w specjalnych szklanych karafkach z logo „Lubelska kranówka”, a zamiast plastikowych kubków używane są szklanki – informuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza. Wodę z miejskich wodociągów będą pili także wszyscy odwiedzający miejskie urzędy. Trafi do nich 63 dystrybutorów bezbutlowych, które pobierają wodę z miejskiej sieci wodociągowej oraz 42 dystrybutory butlowe.

– Woda w takiej formie znajduje się m.in. w biurach obsługi mieszkańców, Wydziale Komunikacji, Wydziale Spraw Administracyjnych oraz w ratuszu. Do dystrybutorów dołączane są kubki papierowe. – dodaje rzeczniczka. Woda w szklanych butelkach kupowana będzie tylko przy wyjątkowych okazjach, a plastikowe butelki mają zniknąć na stałe. Wprowadzone zmiany to efekt ubiegłorocznej interpelacji dwóch radnych PiS: Tomasza Pituchy i Roberta Derewendy. Radni wnioskowali, by w czasie posiedzeń rady miasta butelkowaną wodę zastąpić kranówką. Takie rozwiązanie wprowadzono np. w Puławach

Jak informuje ratusz, lubelska kranówka jest jedną z najlepiej ocenianej jakościowo wód w kraju. Wyróżnia ją wysoka twardość, ale jednocześnie dość duże zmineralizowanie oraz bardzo dobre cechy jakościowe – doskonała przezroczystość, bezbarwność, bezzapachowość, mała „utlenialność”. Długi czas krążenia wody w złożu, sięgający średnio 30 lat, gwarantuje jej wysokie oczyszczenie.

To kolejne działanie miasta na rzecz ochrony zasobów wodnych. Za zachęcanie mieszkańców do picia kranówki, oszczędzania wody, podłączania się do zbiorczego systemu kanalizacyjnego i wykorzystywania deszczówki Lublin został nagrodzony w ostatniej edycji konkursu organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce w kategorii „Gospodarka wodna”.

Emilia Kalwińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here