Premier ufunduje pomnik „Lalusia”

Józef Franczak, ps. „Laluś” ma już w Świdniku swoje rondo, a w przyszłym roku będzie miał też pomnik. Jego popiersie stanie przy powiatowej al. Armii Krajowej.


Za realizację tego projektu odpowiada Starostwo Powiatowe w Świdniku, a fundusze na ten cel otrzyma z rezerwy premiera.

– Moglibyśmy te środki dostać już teraz, ale musielibyśmy wydać je do końca roku. Nie da się w tak krótkim czasie przygotować projektu i postawić pomnika, więc uzgodniliśmy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, że wystąpimy o tę dotację w przyszłym roku, a pomnik powstanie najpóźniej do końca 2021 r. – mówi Łukasz Reszka, starosta świdnicki.

Znana jest już lokalizacja pomnika. Stanie on w pobliżu ronda im. Żołnierzy Wyklętych, a dokładnie na pasie zieleni rozdzielającym al. Armii Krajowej. Jak wskazują władze powiatu to najlepsze miejsce, bo sąsiaduje również ze Szkołą Podstawową nr 7 im. Żołnierzy Armii Krajowej, a najprawdopodobniej na rondzie stanie maszt z polską flagą, którą Świdnik otrzyma w ramach rządowego projektu „Pod biało-czerwoną”.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza inicjatywa przywracająca pamięć o pochodzącym z powiatu świdnickiego ostatnim partyzancie RP. W sierpniu br. na wniosek Michała Kameli, prezesa Stowarzyszenia Zwykłego Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. „Laluś”, które od kilku lat, w październiku, organizuje marsz jego śladami, rada miasta Świdnik nadała rondu u zbiegu ulic Racławickiej, Kosynierów i Głogowej im. „Lalusia”. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here