Prezydent Duda przyjedzie do Izbicy?

Być może prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyjedzie do Izbicy. Organizatorzy odsłonięcia kamienia upamiętniającego 75-lecie misji Jana Karskiego chcą, by głowa państwa była gościem honorowym wydarzenia.

Jan Karski (właściwie Jan Kozielewski) urodził się 24 czerwca 1914 r. w Łodzi. W latach II wojny światowej dwukrotnie wszedł do getta warszawskiego, był też w obozie przejściowym w Izbicy. Z misją poinformowania aliantów o zagładzie narodu żydowskiego dotarł m.in. do prezydenta USA Franklina Roosevelta. Jego raport nie przyniósł jednak oczekiwanych rezultatów. Po wojnie pozostał w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykładał na Uniwersytecie Georgetown. Zmarł 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie. Za swoje wojenne i powojenne zasługi został wielokrotnie uhonorowany, m.in. Orderem Orła Białego i tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, w 2012 r. prezydent Barack Obama uhonorował Jana Karskiego Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem amerykańskim. W grudniu 2016 r. prezydent RP Andrzej Duda awansował Karskiego do stopnia generała.
„Pan generał Jan Karski był nie tylko wielkim Polakiem, był nie tylko wielkim człowiekiem, Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata, był nie tylko niezłomnym w dążeniu do prawdy, do uczciwości, a przede wszystkim do tego, aby na świecie szanowane były prawa każdego człowieka, jego godność, jego życie, a więc był także i wielkim humanistą. Ale był także, a może przede wszystkim z punktu widzenia dzisiejszej uroczystości człowiekiem niezłomnej wielkiej odwagi jako żołnierz, żołnierz Rzeczypospolitej – mówił podczas uroczystości awansowania Karskiego Andrzej Duda. – Niech pamięć o Janie Karskim, o jego bohaterstwie, niezłomności i czynach zawsze przetrwa wśród Polaków, Żydów na całym świecie i wśród wszystkich ludzi sprawiedliwych. Jan Karski nie tylko słyszał o Holokauście, o zagładzie Żydów, ale widział to także na własne oczy. Napisał trzy wstrząsające raporty na ten temat. Pierwszy wraz ze swoim bratem, oficerem policji, Marianem Kozielewskim, drugi także przy jego pomocy, a trzeci napisał już sam w Londynie. Ten trzeci raport, także przekazany polskiemu rządowi na Zachodzie trafił do rządów państw alianckich, a w 1943 roku został przez Jana Karskiego zawieziony także do Stanów Zjednoczonych i przekazany prezydentowi Stanów Zjednoczonych i najważniejszym członkom jego administracji – przypominał pod koniec 2016 r. prezydent RP.
Jest szansa, że o misji i osobie Jana Karskiego prezydent Duda będzie miał szansę opowiedzieć w samej Izbicy. Na 21 października tego roku w miejscowości tej planowane jest bowiem odsłonięcie kamienia upamiętniającego 75-lecie misji Karskiego. Jak udało się nam nieoficjalnie dowiedzieć organizatorzy wydarzenia chcą, by wziął w nich udział właśnie prezydent Duda. Czy do tego dojdzie na razie nie wiadomo.
– Uprzejmie informujemy, że na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie potwierdzić informacji dotyczącej aktywności Prezydenta RP przewidzianych na dzień 21 października – skomentowało sprawę Biuro Prasowe prezydenta Andrzeja Dudy.
Do tematu wrócimy. (kg)