Prezydent na półmetku

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podsumował półmetek kadencji, wystawiając sobie czwórkę z plusem. Dokonań Żuka nie chce komentować opozycja, która, skupia się na analizie wniosku CBA, dotyczącym usunięcia prezydenta ze stanowiska.
Zapytany przez dziennikarzy o ocenę swoich działań, prezydent stwierdził, że „cztery plus” to dobra ocena jego działań. Podsumowanie zaczął od pierwszej kadencji, która położyła podwaliny pod realizowany „kontrakt dla Lublina”.
– W pierwszej kadencji budowaliśmy fundamenty rozwoju. Postawiliśmy na troskę o zieleń, czystość, ale i na nowoczesną infrastrukturę oraz pogłębienie modelu partycypacji społecznej, czego dowodem są Budżet Obywatelski na kwotę 15 milionów złotych, uzupełniony od niedawna inicjatywą lokalną (5 milionów zł) i tzw. zielonym budżetem obywatelskim (2 mln zł) – mówi Krzysztof Żuk.
Dowodem zwiększenia partycypacji w dzielnicach jest przyjęcie w tym roku przez urząd wniosków inwestycyjnych rad dzielnic na kwotę 800 milionów złotych. – W przyszłym roku wydamy na nie połowę tej kwoty – powiedział prezydent.
Podsumowanie zawarto w 12-stronicowej broszurze. Urząd opisuje w niej ostatnie dwa lata rządów i przeprowadzonych w tym czasie inwestycji. „Kontrakt” podzielono na kilka płaszczyzn, między innymi „miasto przedsiębiorczości”, „miasto dzielnic”, „miasto inwestycji”, „miasto rodziny” czy „miasto akademickie”.

Flagowe inwestycje

Sztandarowe inwestycje ostatnich dwóch lat to kompleksy sportowe Arena i Aqua Lublin, budowa ulic Bohaterów Września, uruchomienie Systemu Zarządzania Ruchem. Inwestorzy wypełnili już w całości Specjalną Strefę Ekonomiczną na Felinie, w której zainwestowali w sumie 900 milionów złotych. W przygotowaniu inwestycyjnym są: budowa dwóch kompleksów szkolnych: na Węglinie przy ul. Berylowej oraz na Ponikwodzie, przy ul. Majerankowej. Do tego dochodzi pozyskanie funduszy na przedłużenie ulicy Bohaterów Monte Cassino do węzła Sławin.

Na pytanie, czego się nie udało, prezydent odparł: – Wdrożyć projektów, które musiały zostać przesunięte w czasie ze względu na niezależne od miasta przedłużanie się uruchomienia funduszy unijnych z perspektywy 2014-2020.
Ale co się odwlecze, to nie uciecze. Prezydent zapowiedział, że tak będzie m. in. z autobusowym dworcem metropolitarnym, który będzie przenoszony w okolice dworca PKP. – Program Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych [ZIT, z którego fundusze trafią na budowę dworca, przyp. aut.] przewiduje wydatkowanie środków aż do 2020 roku. Nie przyspieszymy tej inwestycji – mówi Żuk. – Za rok chcemy zamknąć postępowanie planistyczne. Z budową „wejdziemy” w 2018 roku – wyjaśnia.
Żuk po raz kolejny wspomniał o wyzwaniu, jakie niesie zmiana ustawy Prawo wodne. Miasto utraci dotychczasowy zarząd nad Zalewem Zemborzyckim na rzecz nowo stworzonego przez państwo podmiotu. Prezydent wspomniał też o komplecie inwestycji wokół rewitalizacji doliny Bystrzycy. W jej ramach odnowione zostaną Park Ludowy, Zawilcowa i Bronowice.
ch