Proekologiczne i wandaloodporne

Jeden z innowacyjnych przystanków znajduje się przy al. Kraśnickiej, obok siedziby ZTM

Dwa „proekologiczne” przystanki komunikacji miejskiej pojawiły się w Lublinie. Jeden, wykorzystujący odnawialne źródła energii znajduje się przy ulicy Grygowej, drugi – pokryty zielenią na al. Kraśnickiej.


Pierwszy przystanek to „Pancerniaków 04” przy ulicy Grygowej, który jest położony niedaleko zajezdni MPK Lublin. – To przystanek wykorzystujący odnawialne źródła energii. Jest wyposażony w panele fotowoltaiczne i turbinę wiatrową, które zasilają zainstalowane na nim urządzenia. Dodatkowo, wiata wyposażona została w dwie baterie zapewniające rezerwę energii na 2-3 dni – tłumaczy Weronika Opasiak, rzecznik prasowy MPK Lublin. Przystanek został wykonany z materiałów „wandaloodpornych”.

Wiata wyposażona jest także w „przycisk bezpieczeństwa” oraz kamerę z czujnikiem ruchu. Oznacza to, że za pomocą alarmowego przycisku, będzie można poinformować służby o ewentualnej niebezpiecznej sytuacji. – Przystanek jest też wyposażony w informację pasażerską, która będzie na bieżąco aktualizowana. Ma Wi-Fi oraz ładowarki do smartfonów. Wiata posiada także tzw. oświetlenie zmierzchowe oraz donice z zielenią, które będą nawadniane przez deszczówkę – wylicza Opasiak.

Kolejny „proekologiczny” przystanek pojawił się przy al. Kraśnickiej, obok siedziby Zarządu Transportu Miejskiego („Nałęczowska 01”). Dach przystanku został pokryty zielenią, a dokładniej rozchodnikami, czyli gatunkiem, który pochłaniania dwutlenek węgla. Rośliny te są odporne na trudne warunki pogodowe.

Oba przystanki są efektem porozumienia podpisanego przez MPK Lublin i warszawską spółkę AMS, która będzie odpowiedzialna za utrzymanie wiat. Na razie przystanki pojawiły się w Lublinie w ramach testów. – Możliwe, że w przyszłości będzie ich więcej – zapowiada pani rzecznik. GR

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here