W progi Wincentego Pola

Międzynarodowa renoma Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie działa na młodych jak magnes, nic więc dziwnego, że Dzień Otwarty przyciągnął 10 marca w mury tej uczelni tłumy maturzystów, których witali rektor, prof. dr hab. Witold Kłaczewski i doc. Henryk Stefanek – kanclerz założyciel WSSP.
Mieszcząca się przy ulicy Choiny lubelska uczelnia od lat słynie między innymi z tego, że studiują na niej młodzi ludzie z 42 krajów świata. Współpraca zagraniczna to mocny atut tej uczelni i istotny element jej rozwoju. Aktualnie WSSP ma zawartych ponad 100 umów o współpracy z uczelniami z całego świata, a jej studenci wyjeżdżają na praktyki i w ramach programy Erazmus+ na m.in. do Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Łotwy, Turcji, Portugalii czy Słowenii. Podczas Dnia Otwartego można się było zapoznać z oryginalnymi ofertami przygotowanymi przez uczelnię jak np. studia w programie 2+1.
W tym programie studenci mają możliwość edukowania się przez dwa lata w Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej i rok na uczelniach w Wielkiej Brytanii, z którymi współpracuje WSSP. Uczelnia prowadzi również zajęcia w języku angielskim na kierunku m.in. turystyka i rekreacja, wychowanie fizyczne i fizjoterapia czy kosmetologia.

Podczas Dni Otwartych WSSP nie zabrakło oczywiście różnego rodzaju pokazów przygotowanych przez studentów wszystkich wydziałów. A wybór był ogromny, bo uczelnia prowadzi 5 kierunków studiów magisterskich i licencjackich oraz 47 kierunków studiów podyplomowych (studiować tu można np. fizjoterapię czy filologię angielską). Licznie oblegane stoiska miała zwłaszcza kosmetologia. Chętnych do poddania się takim zabiegom, jak parafinowanie dłoni czy farbowanie brwi i rzęs nie brakowało. Samodzielnie można też było wykonać ekologiczne mydło czy naturalny tonik. Nie zawiedli również studenci zagraniczni, którzy prezentowali pokazy w zumby, jogi czy tradycyjnego hinduskiego zwyczaju malowania dłoni. Umiędzynarodowienie WSSP sięga niemal 80 procent w liczącej ponad 2000 grupie studentów, którzy uczęszczają na zajęcia w bieżącym roku akademickim. – Taka jest sytuacja rynkowa. Uczelnie niepaństwowe, które nie mają żadnych dotacji, poszukują studentów na innych rynkach – mówi kanclerz założyciel WSSP im. W. Pola., doc. Henryk Stefanek.

Zajęcia na WSSP odbywają się w nowoczesnym obiekcie ze stałym dostępem do Internetu z dowolnego miejsca w budynku. Uczelnia dysponuje m.in. aulą na 200 osób oraz licznymi gabinetami do fizykoterapii, kinezyterapii, kosmetyki, biomechaniki, masażu oraz laboratorium chemicznym, pracowniami turystyki, hotelarstwa, gastronomii, geografii i informatyki. Studenci mogą również rozwijać swoją aktywność sportową korzystając z siłowni, sal do aerobiku czy ćwiczeń na trenażerach oraz krytego basenu czy hal sportowych należących do ośrodków sportowych w Lublinie, a które uczelnia wynajmuje na potrzeby zajęć dydaktycznych. (EM.K.)