Program monopartyjny…

O zapraszanie do udziału w programach publicystycznych TVP 3 Lublin przedstawicieli również innych partii, a nie tylko Prawa i Sprawiedliwości, apeluje Fundacja Wolności. Skierowała w tej sprawie petycję do Ryszarda Montusiewicza, dyrektora stacji.


Fundacja Wolności przeanalizowała, jakie osoby występowały w tym roku w programie „To nas dotyczy” na antenie TVP 3 Lublin (po głównym wydaniu Panoramy Lubelskiej). – Posłowie występowali w programie 27 razy, w tym 26 razy z Prawa i Sprawiedliwości, a raz z Platformy Obywatelskiej. Radni Sejmiku Województwa Lubelskiego występowali 12 razy, wszyscy byli z PiS. Radni miasta Lublin występowali 21 razy, w tym 17 razy z PiS – wylicza fundacja. Wniosek? Czynni politycy gościli w programie 61 razy – wśród nich 56 razy (92%) na ekranie pojawiali się reprezentanci PiS.

Z tego powodu Fundacja Wolności skierowała petycję do Ryszarda Montusiewicza, dyrektora TVP 3 Lublin. Domaga się w niej „zwiększenia udziału w programie przedstawicieli innych partii niż rządząca”. – Można np. każdorazowo podczas zapraszania do programu polityka PiS (posła lub radnego) zapraszać również polityka innej partii – czytamy w petycji.

Przedstawiciele Fundacji Wolności uważają, że „zwiększenie różnorodności opcji politycznych w programie TVP 3 Lublin przyczyni się do większej dbałości o dobre imię telewizji publicznej, będzie sprzyjać swobodnemu kształtowaniu się poglądów obywateli oraz umożliwi im uczestniczenie w życiu publicznym poprzez prezentowanie zróżnicowanych poglądów i stanowisk”.

Najczęstszym gościem w programie „To nas dotyczy” w 2020 roku był Lech Sprawka (PiS), wojewoda lubelski, co akurat można wytłumaczyć trwającą w regionie od marca epidemią koronawirusa. 10 razy w programie gościli: poseł PiS Przemysław Czarnek oraz Robert Derewenda – lubelski radny Prawa i Sprawiedliwości.

Z kolei 9 razy w programie gościli: poseł PiS, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń oraz radny klubu PiS w Sejmiku Województwa Lubelskiego Mieczysław Ryba. Zaznaczmy jednak, że zarówno P. Czarnek, jak i A. Soboń to bodaj najbardziej aktywni parlamentarzyści z regionu, a M. Ryba i R. Derewenda to uznani historycy. Mieczysław Ryba jest profesorem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a Robert Derewenda ma tytuł doktora.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here